Bir Yıl Dolarken

0
111

Hükümet ilk yılını doldurdu, hükümetin ilk yıl değerlendirmesini bugüne kadar sadece KTTO yaptı. Ekonomik değerlendirmelerin yer aldığı, karşılanmayan beklentilerin paylaşıldığı, yol gösterici bir sunum yapıldı.

Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet üyelerinin dikkate alması ve değerlendirmeleri gereken içeriğe sahip olan sunumun hükümet nezninde yeterli yankıyı yapmış olduğunu umuyorum.

Umuyorum çünkü, KTTO eleştiri , öneri ve beklentileri ile ilgili basın toplantısı sonrasında  hükümet tarafından bir değerlendirme olmadığını görüyorum.     

Başbakanlık önündeki farklı eylemlere anında tepki veren hükümetin, yapılan düzeyli,yerinde ve zamanlı KTTO değerlendirmelerine bir tepki vermemiş olması, KKTC ekonomisinin rayına sokulmasına yönelik icraat beklentilerini zedeliyor. Galiba KTTO'nun da hükümet nezninde daha fazla dikkat çekebilmesi için Başbakanlık önünde eylemlere başlaması gerekecek.

KTTO'nun basın bildirisinde altını çizmeye çalıştığı ekonomiye yön vererek büyütecek politikaların geliştirilerek hayata geçirilmesi talebi, hergün gazetelerde okuduğumuz çeşitli kesimlerin şikayetlerini de sonlandıracaktır.

Basında gün geçmiyor ki şikayet eden, batıyoruz diyen, bıçak kemiğe dayandı serzenişinde bulunmayan kalmasın. Farklı kesimler hemen hemen en az bir konuda hükümete şikayette bulunuyor. Bu şikayetlerin altındaki temek sorun, yeterli gelirin yaratılmaması.

Hükümetin yapılan bu serzenişlere bir bir kulak asması yerine , KTTO'nun basın toplantısında söylediklerine kulak asmış olsa, kesimlerin şikayetleri daha hızlı azalacaktır.

Pekala ülke insanının beklentilerini karşılayacak ne demişti KTTO;

Ekonominin hızılı büyümesi gerekiyor, bunu sağlayacak kısa ve uzun vadeli politikalara ihtiyaç olduğunu söylemişti.

Ayrıca, ekonominin rotası belli olmayan bir gemi gibi kontrolsüz savrulduğunu söylemişti.

Siyasetin sorunları izlemesi değil sonuç üretmesi gerektiğinin altını çizmişti.

Yapısal sorunları daha fazla geciktirmeden , sorunları kökten çözecek yapısal reformların yapılmasını talep etmişti.

Bunun başında ise kamu reformunun geldiğini ,e-devler projesi ile birlikte yapılmasının elzem olduğunu paylaşmıştı.

Kısa vadede büyüme hızını artırmak için kamu yatırımlarının artırılmasının altını çizmişti.

Hükümet olmak , çözüm üretmek demektir. Çözümün yol haritası basın toplantısı içeriğinde mevcut, yeter ki hükümet söylenenleri izlesin ve benimsensin arkası refah olarak gelir, inanın.