Bielefeldt: Kıbrıs Ortadoğu İçin Model

0
94
Bielefeldt: Kıbrıs Ortadoğu İçin Model

Bielefeldt, bu amaçla önceki gün Kıbrıs’ta, “İnsan Hakları İçin Kıbrıs Dinlerarası Platformu” adı altında yeni bir enstitünün kurulduğunu söyledi.

Raportör Bielefeldt, Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği toplantı ve temasları, ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde bu akşam düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Toplantıda, Din İşleri Başkanı Talip Atalay ve İsveç Büyükelçiliği Dinler Arası Diyalog Koordinatörü Salphy Weideru ve Rum Ortodoks Kilisesi temsilcisi de hazır bulundu.

“DİYALOĞUN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ZAMAN ÇOK UYGUN”

Konuşmasına Kıbrıs’ta olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Bielefeldt, adada gözlemlediği yakınlaşma ve olumlu atmosferin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Bielefeldt, diyaloğun daha da geliştirilmesi için zamanın uygun olduğunu belirtti.

Kıbrıs’ın Ortadoğu için model haline geldiğini kaydeden Bielefeldt, dünyada etkili olan ve dini şiddet olarak nitelenen saldırıların büyük çoğunluğunun aslında dinden çok ülkedeki politik koşullardan ve siyasilerin dini kullanmasından kaynaklandığını söyledi.

Bielefeldt, bu koşullarda dinlere, diyalog kurup, güven yaratmak düştüğünü belirterek, “Kıbrıs’ta bu yönde çok önemli mesafe alındığını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Kıbrıs’a daha önce gerçekleştirdiği ziyaretlerle kıyasladığında, dinler arası diyalogda çok önemli mesafe kastedildiği gözleminde bulunduğunu kaydeden Bielefeldt, İsveç Büyükelçiliği’nin bunda önemli katkısı olduğuna vurgu yaptı.

“DİNİN BÖLGESELLEŞMESİ, BARIŞ ORTAMININ OLUŞMASINI TEHDİT EDİYOR”

Heiner Bielefeldt, dinler arası diyalogun ve güven yaratıcı yaklaşımların önemine işaret ederek, dini temsilcilerin sadece kendi topluluklarına değil, tüm insanlığa karşı sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Bielefeldt, adadaki fikir ayrılıklarıyla yanlış anlaşılmaların kurulan bu diyalogla giderilebileceğini kaydetti.

Özellikle Ortadoğu’da “dinin bölgeselleşmesi”nin, en önemli olumsuz unsurların başında geldiğini belirten Bielefeldt, dine dayalı bölgelere ayrılmanın, barış ortamının oluşmasını ve dini özgürlükleri tehdit ettiğini söyledi.

Bielefeldt, dine dayalı bölgelere ayrılmanın çok eskilerde kaldığını ve 21. yüzyılda görmek istedikleri bir şey olmadığını belirtti.

BİEDELFELDT’İN KIBRIS TEMASLARI

Biedelfeldt, din kullanılarak yapılan şiddettin engellenmesi için ülkeler arası işbirliğini güçlendirme gündemiyle Kıbrıs’ta yapılan “Sınır Ötesi İletişimi Geliştirme” toplantılarına katıldı.

“Kıbrıs’ta İnsan Haklarıyla ilgili Dinlerarası Yuvarlak Masa” toplantısına katılan Bielefeldt, adada dinler arası diyaloğun geliştirilmesi için çalışan “Kıbrıs Çözüm Sürecinde Dinler Arası Diyalog” girişimi çerçevesinde adadaki dini topluluk liderleriyle İsveç’in Güney Kıbrıs Büyükelçiliği’nin ikametgahında bir araya geldi.

Bielefeldt, ayrıca ara bölgedeki Chateau Status Restoran’da “Sınır ötesi ilişkilerle güven inşa etmek – Kıbrıs ve farklı bölgelerdeki tecrübeler” konulu konferans verdi.