Beyaz Saray: Obama ziyaretlerini ertelemedi

0
128
Beyaz Saray: Obama ziyaretlerini ertelemedi

ABD Başkanı Barack Obama'nın, ülkede baş gösteren bütçe krizi nedeniyle Asya Pasifik ülkelerine yapacağı duyurulan ziyaretini iptal etmediği, ancak gezinin, daha önce ilan edildiği gibi dört yerine iki ülkeyi kapsayacağı bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın geziye planlandığı gibi 5 Ekim Cumartesi akşamı çıkarak Brunei ve Endonezya'yı ziyaret edeceği belirtildi. Açıklamada, Obama'nın dört ülkeyi kapsayacağı ilan edilen gezinin sadece, Malezya ve Filipinler'i kapsayan son iki durağını iptal ettiği kaydedildi.

Malezya Başbakanı Necip Razak, bugün yaptığı açıklamada, Obama'nın kendisini arayarak, 11 Ekim'de başkent Kuala Lumpur'a yapılacak yatırım konferansında katılamayacağını ilettiğini bildirmişti. Razak'tan gelen açıklama, Obama'nın dört Asya-Pasifik ülkesini kapsayan ziyaretin iptal edildiği şeklinde yorumlanmıştı.

ABD yönetiminin, Kongre'den, hükümetin ödemelere devam etmesine olanak verecek şekilde 6 haftalık kısa vadeli bütçe çıkarılması isteği, söz konusu talebi, Obama'nın büyük önem verdiği sağlık reformunun durdurulması veya ertelenmesi şartına bağlamak isteyen Kongre'nin Cumhuriyetçi üyelerince geri çevrilmişti

ABD hükümetinin kısmen işlevsiz hale gelmesine, 800 bin hükümet çalışanının işyerlerine gidememesine, federal kurumların birçoğunun yanı sıra ülkedeki parklar ve müzelerin de kapanmasına yol açan bu durum, ABD basınında "ABD hükümetinin kepenkleri kapatması" olarak niteleniyor.