“Başörtülü adayımız olacak”

0
186
Başörtülü adayımız olacak

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Biz tartışılmak üzere seçim barajına yönelik 3 teklif geliştirdik ve tartışılsın istedik.

Biri mevcut durum ve bu mevcut durumu da biz geldiğimizde kucağımızda bulduk, bizden önce yüzde 10 vardı ve biz onunla seçime girdik.

16 aylık parti olarak onunla parlamentoya adım attık. İkinci teklif baraj yüzde 5'e düşürülsün, 10 bölgemiz olsun ki bu da daraltılmış bölge.

Bir üçüncü teklifimiz barajı tamamen kaldırıp dar bölge yapalım. 550 bölge her bölgeden bir milletvekili çıksın ve hesap verilebilir imkanı artsın.

Bize nasıl bir teklif gelir, bunu bekleyeceğiz. Tekrar değerlendirip ona göre adım atacağız. Kamuoyu araştırmalarını buna göre yapacağız.

Hangisi çıkarsa o istikamette adımımızı atacağız. Seçim barajları, yasal düzenleme gerektirir bu yuzden bayarama yetişmesi mümkün değil. İdari tasarruflarımız olan maddeler var, onları bayrama yetiştireceğiz.

Andın içinde birçok kesimi rahatsız eden beyanlar var. Bu tek tipçilikten kurtulmanın da bir adımıdır. Bu toplumumuzun bir kısmını rahatsız ediyorsa direnmenin bir anlamı yok.

Ben herkesin Başbakanı'yım. Öyle olmasan, Şırnak'taki, Hakkari'deki vatandaşımı düşünmem. Bu paketle bireyi ayrımcılığa karşı güvence altına alıyoruz.

TSK çalışanları, Emniyet mensupları ve hakim savcılar istisnai olarak, kendi mevzuatları dahilinde, kendileri istedikleri zaman istedikleri düzenlemeyi yapabilirler. Biz bunları kendi yapabileceğimiz düzenlemenin dışında tuttuk.

Her şeyde belli aşamaları kırmadan dökmeden sürdürmek gerekir. Şu anda atılan adım zaten çok çok önemli bir adımdır. Bu yaptığımız düzenleme tamamıyla memurlara yönelik bir düzenleme. Öğretmenlerle ilgili olanı MEB yapacak.

Burada aşırılıklara kaçanlar, olumlu gelişmeleri suiistimal etmek olur. Biz insanların yaşam tarzlarına müdahale etmeyeceğiz diyoruz, bir başka tarafın da yaşam tarzına müdahale etmesine engel olmak lazım.

Yerel saçimlerde başörtülü adayımız olacaktır. Şu an sayısını ve yerini veremem ama başörtülü adayımız olacak. Bazı partiler açıklamaya başladı adaylarını. Biz o kadar aceleci değiliz. Önce kamuoyu araştırması yapacağız. Ona göre açıklamamızı yapacağız."

 

ntvmsnbc