Başbakan, “sözlerim çarpıtıldı” dedi, toplantının görüntüsü ortaya çıktı

0
752

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar arasında, “marjinal ve azınlık grup” tartışması çıktı.

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan sohbette Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ağır eleştirilerde bulunarak “Kıbrıs konusunda marjinal ve azınlık grupların bizi sürükleyeceği bir maceraya girmemeliyiz. Akıncı ve arkadaşları bizim başımıza böyle bir durumda ne geleceğini iyi anlasalar zaten o yolu gitmez. Ben bunu iyi anladığımı düşünüyorum” demişti.

Tatar’ın eleştirilerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da bir açıklama yaparak Başbakan’ın ifaderlerine tepki gösterdi.

Burcu’nun açıklaması sonrasıCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Başbakan Ersin Tatar’ın Türkiye’de yaptığı açıklamalara sert yanıt verdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Akıncı şunları ifade etti;

“Sayın Tatar’ın ‘macera’ dediği halkımızın desteği ile yürüttüğümüz, siyasal eşitlik temelinde iki kurucu devletli, iki kesimli federal çözüm hedefimizdir; ‘marjinal azınlık gruplar ve Akıncı’nın arkadaşları’ ise, halkımızın çok ciddi bir çoğunluğudur. Bu gerçeği bugün göremeyenler, günü geldiğinde anlayacaklardır.”

Tatar, kullandığı bir cümlenin bambaşka yerlere çekildiğini söyledi.

Tatar “Güya ben, Sayın Cumhurbaşkanı’na, yönelik ağır eleştiride bulunmuşum gibi beni anlamsızca kınayan, hatta üslubumu dahi eleştiren, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu’nun basın açıklamasını ve buna bağlı çeşitli yorumları, gerçekten anlamsız ve maksatlı buluyorum… Takdir elbette ki, yüce milletimindir…” demişti.

Sohbet toplantısının 1 saatlik görüntülerinde ise Tatar’ın Akıncı’ya yönelik eleştirileri ise kendisi tarafından net şekilde ifade ediliyor.