Baraka: “Belediye kimin malını kime veriyor”

0
184
Baraka:

Geçtiğimiz günlerde gazetelere yansıyan bir habere göre; Lefkoşa Belediyesi, Arabahmet Bölgesi Geliştirme Şirketi adındaki şirketle temaslar yapmakta ve şirketin yeniden canlandırılarak Arabahmet bölgesinin rehabilite edilmesinin yolları aranmakta. Hatta “bu çerçevede belediye, bu bölgedeki kendine ait gelir getirici mülkleri ve kaynakları bu amaç kapsamında kullanması için şirkete devretti.”

Söz konusu şirket, göreve geldiği gün belediyeyi bir işletme gibi yöneteceğini açıkça söyleyen ve belediyede özelleştirmeler devrini başlatan Kutlay Erk’in döneminde kurulmuştu. Şimdi, “sırtımıza yük olan her şeyi özelleştirelim” mantığı yeniden devreye girmiş olmalı ki şirket tekrar gündeme geldi. Belediyenin de ortağı olduğu bir işletme de olsa, belde halkına ait olan mallar ve tüm insanlığa mal olmuş tarihi/kültürel değerler üzerinde ancak halkın seçtiği Belediye Meclisi karar verebilir. Beldemize ait yerler, şehrimizdeki tarihi ve kültürel değerler hakkında özel bir şirket istediğini yapabilecekse Belediye Meclisi ne yapmaktadır ve niye seçilmişlerdir? Ayrıca belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar ve personel fazlalığı ortada dururken, belediyeye ait gelir getirici mülkleri ve kaynakları özel bir şirkete devretmek akıl dışıdır. Belediye, “özelleştirelim kurtulalım” demek yerine doğru bir bakış açısıyla bu mülk ve değerleri, hem kamu yararını hem de belediyenin çıkarını gözeterek yönetebilir.

Arabahmet bölgesinde tarihi ve kültürel pek çok zenginlik bulunmasının yanı sıra Arabahmet Kültür Evi, amatör ve alternatif tiyatroların kullanabileceği Lefkoşa’daki tek sahnedir. Baraka Tiyatro Ekibi ve başka pek çok tiyatro, oyunlarını bu sahnede sergilemektedir. Önceleri belediyenin ücretsiz olarak derneklere kullandırdığı bu sahne son yıllarda kiralanmaktadır. Şimdi de tamamen elimizden alınmak, özelleştirilmek istenmektedir. Amatör/alternatif tiyatrolar, muhalif duruşlarıyla ve seyirciyi etkileyen samimiyetleriyle sistemi rahatsız etmektedirler. Dolayısıyla “resmi” sahnelerin kapıları hem maddi hem de manevi anlamda amatörlere kapalıdır. Hal böyleyken Arabahmet Kültür Evi’nin özelleştirilmesi, amatör dernek tiyatrolarının sonu anlamına gelecektir. Geçmiş dönemlerde de Arabahmet Kültür Evi’nin halkın kullanımından çıkarılmak istenmesi üzerine sokak tiyatrolarıyla eylemler gerçekleştirmiş ve sahnemize sahip çıkmıştık.

Belediye’nin özelleştirme adına atacağı adımlara karşı çıkacağımızı ve Arabahmet Kültür Evi’nin halkın kullanımında kalmasının yakın takipçisi olacağımızı vurgular, sahnemize sahip çıkmak için her türlü eylemde bulunacağımızı kamu oyuyla paylaşırız.

Baraka Kültür Merkezi adına
Nazen Şansal