Bangladeş’te işçiler köleliğe isyan ediyor

0
204
Bangladeş’te işçiler köleliğe isyan ediyor

İş bırakan işçiler, dün başkent Dakka’da bulunan Gazipur ve Savar endüstri havzalarında ana yolları ulaşıma kapattı.  Gazipur sanayi bölgesinin emniyet müdürü Abdul Baten’in açıklamalarına göre 200 bine yakın işçi eyleme katıldı.

Polis, eylemlere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle saldırırken işçiler de kırık tuğlalarla karşılık verdi. Çatışmalarda en az 50 kişi yaralandı.

Gazipur Emniyet Müdür Yardımcısı Mustazifur Rahman’ın verdiği bilgilere göre aralarında Walmart’ın da bulunduğu Batılı firmalara çalışan yaklaşık 300 fabrika Pazartesi günü kapalı kaldı. Rahman, işçilerin greve katılmayan iş yerlerine saldırdığını dile getirdi.

Bangladeş’te aylık asgari ücret 38 dolar. Sendikaların talebiyse en az 100 dolar. Hükümet, sendikalar ve patron örgütleriyle yeni asgari ücret için pazarlık halinde.

Bangladeş’te asgari ücrette son olarak 2010’un sonlarında zamma gidilmişti. O dönemde de bir önceki ücreti ikiye katlayan artış, aylar süren eylemlerin sonucunda gelmişti. Son görüşmelerde patronlar, işçilere yüzde 20’lik bir zam teklif ederken, işçiler bunu “insanlık dışı ve utanç verici” şeklinde niteleyerek kabul etmedi.

Sendika lideri Şahidul İslam Sabuj, istedikleri zam yapılmazsa Cumartesi’den bu yana devam eden protesto gösterilerini sürdüreceklerini ifade etti. Sabuj, en az aylık 100 dolar istediklerini dile getirirken bunun dahi bir işçinin iyi bir yaşam sürebilmesi için yeterli olmadığını dile getirdi.

Bangladeş’te kölece çalışma koşullarının üzerinde yükselen tekstil sanayi ülkenin en önemli sektörlerinden biri. Ülke, Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci tekstil ihracatçısı.

Yıllık 20 milyar dolarlık endüstri, çoğunlukla Batılı firmalara mal üretirken kötü koşullar sık sık iş cinayetlerine sebebiyet veriyor. Son olarak Nisan ayında Dakka’da yıkılan ve içerisinde çok sayıda fabrikanın bulunduğu binadan 1130 tekstil işçisi ölü olarak çıkarılmıştı.

Kaynak: Evrensel