Bağış Anastasiadis’e Seslendi : “Aklını Başına Al”

0
164
Bağış Anastasiadis'e Seslendi :

 

AB Bakanı Bağış, Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis'in Türkiye'nin katılım müzakerelerinde yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarının açılması karşılığında üstükapalı Maraş'ı talep etmesini değerlendirirken "Hangi ülke müzakere sürecinde fasıl açmak için toprak vermiş? Aklını başına al. Türkiye değil fasıl açmak için, üyelik için bile toprak vermez" dedi.

Bağış, Anastasiadis'in aksi yöndeki beklentilere rağmen Türkiye'nin müzakereleri engellemek konusunda önceki yönetimlerle aynı çizgiyi benimsemesini yorumlarken "Herhalde o koltukta bir virüs var, oturan ondan nasibini alıyor" ifadesini kullandı.

Egemen Bağış, Türkiye'nin Kıbrıs'ta iki tarafın kabul edeceği bir planı destekleme tahhüdünü tekrarladı.

Sarkozy döneminden itibaren Türkiye'nin katılım müzakerelerinde bazı fasılları engellemeye devam eden Fransa'yı da uyaran Bağış, özellikle ekonomi ve parasal politikalar faslının açılışa hazır olduğunu vurguladı.

Bağış, Fransız yetkililerin bu faslın açılmasına izin vermeleri halinde Türkiye'nin sanki Avro Bölgesi'ne dahil olmuş gibi kamuoyunda bir algı oluşacağı gerekçesine sığındıklarını fakat bunun hiçbir inandırıcılığının bulunmadığını söyledi. Bağış, "(Bu faslı açarsak kamuoyu Trkiye'nin Avro Bölgesi'ne katıldığı intibasına kapılabilir) diyorlar. Kamuoyunu bu kadar küçümsemek, zekasını bu kadar hor görmek kimsenin haddine değil. Kamuoyu neyin ne olduğunu bilir" dedi.

 

SAYGISIZLIK

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Komisyonu'nun 16 Ekim'de yayınlayacağı İlerleme Raporu'nun Kurban Bayramı'nın ikinci gününe denk gelmesinin Türkiye'nin değerlerine saygısızlık olduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenleyen Bağış, "İlerleme Raporu'nun yayınlanma tarihine itirazımız var. 16 Ekim'de yayınlayacaklar. Bu tarihin Kurban Bayramı'nın ikinci gününe denk gelmesinden duyduğumuz rahatsızlığı AB'ye ilettik. Nasıl onlar kendi Noellerinde kapsamlı bir raporun yayınlanmasından rahatsızlık duyacaklarsa bizim de bu durumu kendi değerlerimiz açısından hassasıyet göstermemek hatta saygısızlık olarak algılayacağımızı vurguladık" dedi.

Bağış, AB Komisyonu'nun kendi çalışma takvimi açısından İlerleme Raporu'nu yayınlama tarihini değiştirmek istemediğini, bu durumda kendilerinin raporun içeriğiyle ilgili yorum ve analizlerini açıklamayı bayram sonrasına bırakacaklarını söyledi.

Egemen Bağış, dün görüştüğü AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketinin bu yılki İlerleme Raporu'na olumlu yansıyacağını belirterek, objektif bir rapor taahhüdünde bulunduğunu aktardı.

Bağış, AB üyelerinin açılmasına daha önce karar verdikleri Bölgesel Politikalar faslının 5 Kasım'da fiilen açılmasının planlandığını dile getirdi.

 

"ZİRVELERE DAVET EDİN"

Türkiye'nin diğer müzakereci ülkelerle birlikte AB zirvelerine davet edilme talebini, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'le katıldığı bir yuvarlak masa toplantısında ve Brüksel'deki diğer temaslarında tekrar gündeme getirdiğini anlatan Bağış, "Son 10 yılda AB Rusya ile 12, ABD, Çin ve Japonya ile altışar, Hindistan ve Güney Afrika iler beşer, Kanada, Brezilya ve Ukrayna ile dörder, aday ülkelerle ise sadece 1 zirve gerçekleştirmiş. Ekonomik krizdeki bir Avrupa'nın burnunun dibindeki büyük potansiyeli, gelecekteki üyelerini gözardı etmesinin vahim bir hata olduğunu vurguladım. Umarım bu rakamlar, Avrupa'yı içine düştüğü akıl tutulmasındna uyandırmada etkili olur" şeklinde konuştu.

Bağış, AB zirvelerine davet edilmeleri halinde katılım müzakerelerinin adilce yürütülmesi, Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi ve terörle mücadelede tam işbirliği başta olmak üzere Türkiye'nin haklı taleplerini en üst düzeyde dile getireceklerini belirtti.

 

TAK