Aysu BASRİ AKTER Yazdı: “Sahi GKK Bütçesi Ne Kadar?”

0
206
Aysu BASRİ AKTER Yazdı:

Günlerdir kamuoyunun ana gündemi haline gelen TOMA konusunda Cumhurbaşkanı Eroğlu da konuştu.

Bu konuda sessizliğini bozan Cumhurbaşkanı, “toplumun böylesi hassasiyet gösterdiği bir konuda komutanlığın yeniden değerlendirme yapması gerektiğini” söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamasından birkaç saat önce de mecliste, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş açıklıyordu, hükümetin TOMA’nın geri gönderme yöntemleri aradığını…

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da geçtiğimiz gün Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile bir araya geldi, bir süredir de çeşitli temaslar yürüttüğü söyleniyordu.

Şimdi bütün bu trafiğe bakıp, bir devletin en üst düzeyinin bu kadar enerji harcadığı, aylardır mesai yaptığı konunun bu olmasına mı, yoksa bu kadar hummalı çalışmaya rağmen bir ihalenin bu kadar zor iptal edilebilirliği gerçekliğine mi yanmak lazım, bilemedim…

Serdar Denktaş’ın “geri gönderme yöntemlerini arıyoruz” şeklindeki açıklaması, eğer bir dil sürçmesi değilse, TOMA’nın ya geldiğine, ya da kesinlikle geleceğine işaret.

Hükümetin ihalesini iptal edip, adaya girişini engelleyemediği bir aracı geri göndermek için bile haftalardır çok yoğun enerji harcadığını anlıyoruz, bu sözlerden.

Bütün bunların sebebi biliniyor ama bu sebebin temelinde yatan inadın ve bu zıtlaşmanın gerekçelerini anlamak zor.

Cumhurbaşkanı, “halkın bu kadar karşı olduğu bir konuda…” diyor…

GKK toplum içindeki karşıtlığın farkında değil midir?

Ya da farkında olunan bir karşıtlık olmasa da bir ülkenin Cumhurbaşkanı’ndan Başbakanı’na kadar bütün üst düzeyinin tepki koyduğu bir konuda, neden bu kadar ısrar ediyor?

Gücün ve erkin kimde olduğunu göstermek için mi?

Bu erkin asla bırakılmayacağını anlatmak için mi?

Denktaş ve Eroğlu da taze açıklamalarıyla konuya müdahil olduklarına göre, bu konuda yürütülen diyalog sürecinde bir noktaya gelindi demektir.

İyi senaryoda TOMA geri gidebilir, ya da belki geldiğinden haberimiz bile olmaz…

Kötü senaryoda bu konuyu bir süre daha tartışmaya devam ederiz…

Ama gerçek olan şu ki, aslında insana karşı kullanılan zırhlı bir silah niteliği taşıyan bu dev aracın adını bile bilmezken, bu konuyu kavgalarının temeline yerleştirdi, Kıbrıslı Türkler.

Ne var ki, bu kavga tek başına anlam ifade etmiyor. Önemli olan devlet yapısı içindeki hiyerarşinin pratikte de işleyebilir hale getirilebilmesi. Bunun için sürdürülebilir bir iradenin ortaya konulabilmesi.

TOMA GKK’nın kendi destek fonlarından alınacak. 350 bin dolarlık bir araç!

Bu toplumda bu kadar acil ihtiyaç varken, bir fondan 350 bin Doları bir kalemde harcayan GKK’nın bütçesi dışında toplam fon rakamlarını merak eden var mı?

Tamamen yerel piyasadan GKK’yı güçlendirme fonu kapsamında biriktirilen bu rakamlar, sıcak çatışma olmayan kendi halinde yarım avuçluk bir ülkede ne kadardır diye birilerinin çıkıp sorması gerekiyor.

Bir toplumun üzerinden bu kadar para, bu kadar zaman, bu kadar emek harcanan şey nedir, belki birileri çıkıp anlatır.  

Yoksa bu paranın, bu enerji ve mesainin bu kadar konuşma ve tartışmanın sosyal ya da ekonomik acil ihtiyaçlara harcandığını düşünebiliyor musunuz?