Aysu BASRİ AKTER Gazete360 ile “Merhaba” Dedi

0
236
Aysu BASRİ AKTER Gazete360 ile

Bugün yepyeni bir heyecanla buluşuyoruz, sizlerle…

Heyecanın temelinde yatan ise, aslında sadece işi iyi yapmak, yapabilmekle ilgili daha çok çabalamak.

Medya gelişen teknolojinin hızına paralel başkalaşıyor. Herkesin artık kendi medyası var. İnteret uçsuz bucaksız bir derya…

Dünyanın önde gelen markalaşmış yayınları, enerjilerinin büyük bölümünü internet haberciliğine ayırıyor.

Kısa süre öncesine kadar televizyonlarla rekabet etmek zorunda kalan gazeteler, artık yenik başladıkları bir yarışta, sosyal medyanın akıl almaz hızıyla baş başa.

İşte bütün bunlar, GAZETE360 projesinin temelini oluşturan tespitlerdi. Ancak bu internet gazetesine esas ruhunu veren gazetecilik alanında yaşanan başkalaşımlar ve değişen, artan, çoğalan tehditlerdi.

İktidarların medyayı ne kadar hoyratça baskı altına alıp kolaylıkla karartabileceği gerçeklikleriyle yüzleşirken, aslında ışığın kolay söndürülemeyeceği neredeyse tek mecranın internet olduğunu gördük.

Ama o alanda da özgürlüklerin aslında ne kadar kağıttan bir kayık olduğunu,  istenildiği takdirde, bilgiyi ve gücü elinde bulunduranların kolaylıkla bu düğmenin başında birlikte bulunabileceklerini de gördük.

Sosyal medya üzerinden yargılama çabalarını ve sosyal medyayı kullanma hakkının sınırlandırılma teşebbüslerine tanıklık ettik.

Baskılar karşısındaki en önemli koruyucu kalkanın ise, farkındalık olduğunu bir kez daha anladık…

İşte bütün bunlar, GAZETE360 projesine ruhunu veren, heyecanını damlatan bir temel yarattı.

Bu süreçte öncelikle Sevgili Mehmet Altan’ın kişisel desteği ve motivasyonu, bu gazetenin her zaman borçlu kalacağı önemli bir hediyeydi. Sınırsız desteği ve katkısı olmasaydı bugün bu yayın olmayabilirdi.

Sevgili Erdal Güven’in inancı ve koşulsuz güveni son derece büyük bir destek oldu. Henüz el yordamıyla yürüyen bu alanda kendi değerli bilgi ve tecrübelerini paylaşarak son derece önemli bir ışık tuttu.

Ve bu projenin daha en başında güven ve katkılarını esirgemeyen bütün yazar kadrosu bu gazetenin temel varlığını oluşturdu.

Hepsine sonsuz teşekkürler…

Bir gazetecinin en büyük mutluluğu sadece işini iyi yapabilmektir. Bu gazetenin de temel hedefinde sadece haberciliği iyi yapabilmek geliyor.

Hedef seçtiği özel iktidarlar, düşmanlar ya da otoriteler yoktur.

Hedef seçtiği birlikte çok daha aydınlık bir geleceği düşleyebilmektir. Zira düşleyebildikçe ancak, gerçekliğe yaklaşılabileceğini çok iyi bilmektedir.

GAZETE360’ı benzer örneklerinden ayıran önemli özelliklerden biri de kurumsallaşma ve profesyonelleşme alanında yakaladığı hedeftir.

Telif haklarından, sosyal güvenceye kadar daha yolun en başında sorumluluk üstlenebilme bilinci, siz okur ve takipçilerin desteği ile eminim karşılığını çok kısa süre içinde bulacaktır.

Haberciliği sadece bağlı olduğu coğrafya sınırları içine hapsetmeden, küçülen dünyaya dahil olarak, evrensel bir anlayış temelinde yapabilmek, daha da önemlisi gazetecilik etik ilkelerine bağlılık, bu gazetenin okuyucu ve takipçilerine karşı sorumluluğudur.

Ve hareket temelinde her zaman bu sorumluluğun bilinci olacaktır.

Adını 360 derecelik bir bakış açısından alan gazetenin yazar kadrosu da haber skalası da bu anlayışla şekil aldı.

GAZETE360 hiçbir kurum ve kuruluşla doğrudan ya da dolaylı olarak bağlantılı değildir. Gailesi doğru ve bağımsız habercilik önceliğidir.

Hiçbir düşünce, görüş, din, dil, ırk ya da cinsiyeti birinin üzerine koymadan habercilik ışığında ilerleyecek bu internet gazetesini ekranlarınıza aldığınız için şimdiden teşekkürler…

Ve kocaman bir MERHABA…