Avrupa Komisyonu raporu: Güney Kıbrıs’ta işletmelerin durumu trajik

0
268
Avrupa Komisyonu raporu: Güney Kıbrıs'ta işletmelerin  durumu trajik

Avrupa Komisyonu’nun Güney Kıbrıs sanayisinin rekabet edilebilirliği ve müteşebbis geleceğiyle ilgili bir rapor hazırladığı ve bu raporu dün kamuoyuna açıkladığı bildirildi.

Simerini gazetesinin haberine göre raporda, “Afrodit” parselindeki doğal gazın 2018 yılından önce kullanılmasının mümkün olmadığı öne çıkarılırken, Güney Kıbrıs’taki işletmelerin içerisinde bulunduğu trajik durumdan bahsedildi.

GSMH YÜZDE 8,7 AZALACAK

Raporda, işletmelerin yüzde 95’inin 10 kişiden fazla personel çalıştıramadığı belirtilirken, Güney Kıbrıs’ın 2013 yılı Gayrı Safi Milli Hâsıla’sının (GSMH) yüzde 8,7 oranında azalacağına işaret edildi.

Raporda, Güney Kıbrıs’ın rekabet edilebilirliğinin de giderek azalacağı ifade edilerek, sebepler şu şekilde sıralandı:

1- Maaş endeksi ve üretim maliyetinin 2004 yılından bu yana yüzde 20 oranında artırılması,
2- Elektrik fiyatlarının yüksek olması,
3- Kamu sektörünün yüksek çalışma maliyeti, devlet kaynaklarının israfı ve adam kayırmacılık,
4- Müteşebbis faaliyetlerde bulunacak kişilere uygulanan amaca ulaşmayı engelleyici bürokrasi.

Gazete, raporda girişimcilik probleminin bankacılık sektöründe de tespit edildiğinden ve bunun, piyasanın hareketlenmesini sağlayacak kredilerin, kısıtlayıcı tedbirler çerçevesinde alınamamasından kaynaklandığından bahsedildiğini yazdı.

Raporda, ticari denge açığının da vurgulandığını kaydeden gazete, yenilikler konusunda Avrupa ortalamasının altında kaldığının belirtildiğini yazdı.

Habere göre raporda ayrıca, Güney Kıbrıs’ın Avrupa araştırma programlarına katılımda Avrupa ikincisi olduğuna vurgu yapıldı.

TAK