Avrupa basınından özetler – 03.10.2013

0
184
Avrupa basınından özetler - 03.10.2013

İngiliz The Independent gazetesi, Irak'ta yeniden tırmanan şiddeti konu alıyor:

“Irak’ta şiddetin bu kadar yayılmasının nedeni, 2003’teki işgalden bu yana savaşın bitmemiş olmasıdır. Suriye’deki kriz nedeniyle Irak’ta El Kaide’nin güçlenmesi sonucu 2011’den beri durum daha da kötüleşti. Irak’ta son dönemde meydana gelen bombalı saldırılardan El Kaide sorumlu ve örgüt Suriye’nin kuzeyindeki çeşitli bölgelerde kontrolü elinde bulunduruyor. Irak’ın kendi içindeyse Şiilerin ağırlıkta olduğu hükümet, giderek daha yüksek sesle takibat ve ayrımcılıktan şikayet eden Sünni azınlığı yatıştırmayı başaramadı. Irak hükümeti zayıf, yeterli birikime sahip değil ve yolsuzluklara bulaşmış durumda. Irak’taki şiddet dalgasını dindirmenin en güvenli yolu, Suriye’de ateşkes için müzakerelerdir.”

İtalya'da hükümet güvenoyu aldı, siyasî kriz duruldu. Hakkındaki skandal ve yargı kararlarıyla gündeme gelen ve siyasî ölüm-kalım savaşı veren Berlusconi, hükümeti devirmek için güvenoyu vermeyeceklerini açıklamış, ardından partisinden gelen baskılar üzerine hükümeti destekleme kararı almak zorunda kalmıştı. İtalya’nın etkin gazetelerinden Corriere della Sera‘nın yorumu “Berlusconi dönemi sona erdi” başlığını taşıyor.
“Silvio Berlusconi dönemi, son bir blöfle noktalandı. Devirmek istediği bir hükümet için oy kullanması, siyasî ve kişisel yenilgisi ışığında aşırı bir zafer aldatmacasıydı. Ama bu, aynı zamanda merkez sağın kurucusunun İtalya ve dünya gerçeklerinden kopuşunun giderek vahimleştiği bir dönemi kapatan son mühür oldu. Hem de öylesi bir kopuş ki, bakanlarının ve pek çok milletvekilinin çok ılımlı özgürleşme eğilimlerini bile algılayamadı.”

Fransız Le Monde gazetesi ise Yunanistan'da sol görüşlü bir müzisyenin bir aşırı sağcı tarafından bıçaklanarak öldürülmesiyle gündeme gelen Altın Şafak Partisi’ne yönelik operasyonları konu alıyor:
“Ülke siyasetini yıllardır zehirleyen Neonazi partisi Altın Şafak’ın kellesini uçurmak, Yunan hükümetinin sadece birkaç saatini aldı. Bu iyi bir haber. Bu partinin başarısı sadece yaptığı Neonazi propagandasıyla açıklanamaz. Toplumda sesini duyurabilmesinin nedeni malî kriz ve katı tasarruf önlemleridir. Ayrıca politikacılar arasındaki yaygın yolsuzluklar da bir kesim Yunan seçmeni sistem karşıtlarına oy vermeye itti. Ama gerçekleri görmenin zamanı gelmişti. Altın Şafak bir suç örgütüdür ve AB’de yeri yoktur.”

Norveç'ten Dagsavisen gazetesi ise Almanya’da seçimlerin ardından Hrıstiyan Birlik partileri ile Sosyal Demokrat Parti arasında yarın başlaması planlanan koalisyon ön görüşmelerini konu alıyor:

“Angela Merkel Alman siyaset semalarının parlayan yıldızı. Ama tek başına parlıyor. Seçimlerin ardından Almanya'da partilerin yönetim kadrolarıyla sorunları var. Yarın Hrıstiyan Birlik partileriyle Sosyal Demokratlar arasında koalisyon ön görüşmeleri başlayacak. Ön görüşmeler sonucunda koalisyon müzakerelerine başlama kararı çıkarsa Sosyal Demokrat Parti onay için 470 bin üyesinin oyuna başvuracak. Parti lideri Sigmar Gabriel tehlikede. Hükümet anlaşması ile ilgili oylamada parti üyeleri ‘hayır’ derse, parti başkanı olarak işi bitmiş demektir. SPD tabanında yeni bir büyük koalisyona coşkuyla bakıldığı söylenemez. Merkel’in adı ‘partner katili’ne çıkmış durumda. Onunla birlikte hükümette yer alan, ilk fırsatta seçmenlerinin hışmına uğruyor ve sert bir şekilde cezalandırılıyor.”
© Deutsche Welle Türkçe