Avrupa basınından özetler – 02.10.2013

0
120
Avrupa basınından özetler - 02.10.2013

ABD’de bütçe krizinde Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında uzlaşmaya varılamaması üzerine kepenkler indirildi, Başkan Barack Obama zorunlu olmayan tüm federal hizmetleri durdurmak zorunda kaldı. Birçok devlet kuruluşunun kapılarına kilit vurulurken yaklaşık bir milyon memur ücretsiz izne ayrıldı. Obama, ekim ayı ortasında ülkenin iflas tehdidiyle karşı karşıya olması nedeniyle Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’ne borç üst sınırının derhal yukarı çekilmesi için baskıyı artırıyor. Bütçe konusunda çözüm ise şimdilik ufukta görünmüyor. Dünyanın en büyük ekonomisindeki bu siyasî kördüğüm, bugünkü Avrupa basınındaki bir numaralı yorum konusunu oluşturuyor.

İspanya’nın başkenti Madrid’den El Mundo, Cumhuriyetçilerin bütçe krizindeki tutumunu eleştiriyor:
“Bütçe krizi, bölünmüş bir ülke tablosu sergileyerek ABD’nin imajını zedeliyor. Cumhuriyetçiler, Başkan Obama’nın sağlık reformunu reddetme hakkına sahip. Ama hükümetin gerçek tartışma konusuyla hiçbir ilgisi bulunmayan bir alanda hareket kabiliyetini bloke edemezler. Bu şekilde parlamenter eşkıya gibi davranıyorlar. Başkan’a yaptıkları şantaj, mantığı yitirdiklerini gösteriyor. Bu strateji, 1995’te olduğu gibi şimdi de bumerang etkisi yapabilir. Cumhuriyetçiler hem kendilerinin hem de Amerikan halkının hayrı için bütçe önündeki blokajı kaldırmalı.”

Fransız Le Monde gazetesi ise Cumhuriyetçilerin blokajının arkasında aşırı muhafazakar Çay Partisi (Tea Party) hareketinin bulunduğunu belirtiyor:
“'Obamacare' olarak bilinen sağlık reformu konusunda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında gerçek görüş ayrılıkları bulunduğuna inanmak yanlış olur. Reform sadece bir bahane. Cumhuriyetçi Parti’nin aşırı, köktendinci çekirdeği olan Çay Partisi hareketinin, Obama’nın başkanlığını sabote etmek için seçtiği bir bahane. Çay Partisi’nin davranışının mantıklı bir açıklaması yok. Sadece Başkan’a yönelik nefret ve ve sürekli bir iç savaşı andıran bir siyasî anlayış.”

İsviçre’nin Zürih kentinden Neue Zürcher Zeitung ise Cumhuriyetçilerin bu blokajdan kârlı çıkmayacağını savunuyor:
“Cumhuriyetçiler bu delice taktiğin kendilerine ne avantaj sağlamasını umuyor, orası bilmece. Obama’nın, en önemli iç politik başarısı olan sağlık reformunu rafa kaldırmasını istiyorlar. Demokratlar bunu asla yapmayacaktır. Bu tutumlarıyla geniş kesimlerden destek göreceklerini ve Amerikan halkının kepenk kapatmadan Cumhuriyetçileri sorumlu tutacağını da biliyorlar. Gelişmeler yanıltmıyorsa, Cumhuriyetçiler bu yanlış hesabın bedelini ödemek zorunda kalacaktır. Kongre seçimlerine 13 ay kala Demokratlara daha iyi bir siyasî armağan veremezlerdi.”

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag’da yayımlanan ekonomi gazetesi Hospodarske Noviny’nin yorumu ise şöyle:
“Kepenk indirme sürpriz değil, bir yıldır süren eğilimin mantıklı sonucudur. ABD’deki siyasî sahne, büyük programlar üzerinde uzlaşılara, uygulamada imkân tanımıyor. Amerikan kamu maliyesi 10 ila 15 yıllık bir dönemde uçuruma yuvarlanacaktır. Tüm taraflar, muhasebede denklik hesabının artık işe yaramayacağını biliyor. Çözüm için tüm denemeler ise kör-sağır diyaloğunu andırıyor.”
© Deutsche Welle Türkçe