Artık Yıl 2016

0
537

Yeni bir yıla girdik. Su ve 13. Maaş meseleleri nedeniyle toplum olarak bu yıla pek de memnun giremedik.

Ekonomistlerin yılın ilk yazısında beklentilerini yazmaları adettendir. Bu kez beklentileri bir sonraki yazıya bırakarak Artık Yıl inançlarına göz atalım istedik.

Hep bu Romalılar! Şubat ayı Roma takvimine göre yılın son ayı olunca, Şubat hem en kısa, hem de artık günün ilave edildiği ay olmuş.

Bu yıl 1 işgünü fazla çalışacağız. Hafta arası 13. Maaş öykülerini dinleyince, acaba sendikalar protokol masasında artık gün için Artık Gün maaşı talep eder mi diye düşünmeden edemedim. Ne de olsa angarya, anayasal olarak yasak.

Artık yıl ile ilgili en popüler efsane, kadınların artık yılda evlenmek istediği kişilere evlilik teklifi etmeleri.

Hikayenin aslı 5. Yüzyılda İrlanda’ya dayanıyor.  Aziz Brigid, Aziz Patrick’e kadınların taliplilerince evlenme teklifi beklemelerinin çok uzun sürdüğünden yakınmış. Aziz Patrick de bunun üzerine kadınlara Artık yılın 29 Şubat’ında taliplilerine evlilik teklifi yapma hakkını tanımış. Bunun üzerine Brigid  diz çöküp Patrick’e evlenme teklifi yapmış, ama anında teklif ret edilmiş. Aziz Patrick gönlünü almak için de Brigid’e ipek cüppe hediye etmiş.

İskoçlar ise 1288 yılında Kraliçe Margaret’in bu uygulamayı başlattığına inanıyormuş. Kraliçe Margaret, bir kadın herhangi bir erkeğe 29 Şubat tarihinde evlenme teklifi yapabileceğini, ret edilmesi halinde ise teklif yapılan erkeğin kadına ipek elbise, bir çift eldiven ya da 1 pound ödemesi gerektiğini buyurmuş.

Danimarka’da ret etme bedeli bir değil 12 çift eldivenmiş. Finlandiya’da ise etek yapmaya yetecek kumaş verilmek zorundaymış.

Yunanistan’da her beş nişanlı çiftten biri, uğursuzluğuna inandıklarından, bu yılda evlenmekten sakınıyormuş. İtalya’da ise kadınların artık yıllarda tutarsız davrandıklarına inanılıyormuş. “Anno bisesto, anno funesto”,”Artık Yıl Kötü Yıl” deyimiyle de hayatları ile ilgili birçok önemli kararı erteliyorlarmış.

Ruslar artık yılda hava koşullarının tutarsızlık gösterdiğine ve ölüm riskinin bu yılda yüksek olduğuna, İskoçlar da bu yıllarda tarım ve hayvancılığın kötü geçeceğine inanılıyormuş.

Astrologlar, 29 Şubat’ta doğanların daha yetenekli, kendilerine özgü kişilikleri ve özel güçleri olduklarına inanıyormuş. Hong Kong’da 29 Şubat’ta doğanların resmi doğum günü 1 Mart, Yeni Zelanda’da ise 28 Şubat kabul ediyormuş. Norveçli Karin Henriksen üç çocuğunu 29 Şubat’ta dünyaya getirerek, bu alanda dünya rekoruna sahip tek kişiymiş.

Çin takvimine göre,  tek gün yerine tüm ay artık kabul ediliyormuş. İnançlarına göre bu ayda doğanları büyütmek daha zormuş. Ayrıca, bu yılda işyeri açmaktan, işlerinin iyi gitmeyeceğine inandıklarından sakınıyorlarmış. Tayvan’da ise evli kadınlar bu ayda ailelerinin kötü etkileneceklerine inandıklarından, bir aylığına baba evine geri dönüyorlarmış. Dönerken de ailelerine sağlık ve afiyet dilemek için domuz paçası şehriyesi getiriyorlarmış.

2016 yılı Kıbrsılı Türkler için hareketli bir yıla aday. Su meselesinin çözümü bu yıla kaldı, ekonomik program ve mali protokol henüz Türkiye ile yapılmadı, Maliye Bakanı Birikim Özgür sendikalarla protokol görüşmeleri, Tarım Bakanı Erkut Şahali ise tarım reformu hazırlıkları yapıyor. Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı ise 40 kusur yıllık Kıbrıs Sorununu sonlandırmak için yoğun çaba gösteriyor.

2016 yılında tüm bu konuları sonlandırmayı beklerken, 2016’nın artık yıl olduğunu hatırlamakta, bu yıl ile ilgili efsane ve inançları da akılda tutmakta yarar var.

Tüm  okuyuculara sağlıklı ve neşeli bir artık yıl dileklerimle…..