Arınç: ‘Esad öldürmeye devam edecek’

0
222
Arınç: 'Esad öldürmeye devam edecek'

 

Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasındaki açıklamasında, Birleşmiş Milletler (BM) denetçilerinin Suriye raporuna değinerek, Esad yönetiminin kimyasal silahları teslim etmesinin ülkedeki ölümlere son vermeyeceğini ifade etti.

Bülent Arınç, BM denetçilerinin Suriye’de sarin gazı kullandığını kanıtlayan raporunun geciktiğini ifade etti. BM raporunun kimyasal saldırının kim tarafından yapıldığını belirtmediğini söyleyen Arınç, silahları Suriye rejiminin kullandığına emin olduklarını açıkladı.

Arınç, Türkiye’nin yaşananlara karşı insani bir tavır aldığını vurguladı. Arınç sözlerine şöyle devam etti:

“Suriye’den yaşanan trajediye kayıtsız kalmadık, şiddeti eleştirdik. Kimyasal silahların bulunması ve imha edilmesi yerinde bir karardır. Kimyasal silahları kullanmak bir insanlık suçudur. Bundan sonra kullanılmayacağını bilmek olumlu bir gelişme. Ancak Esad insan öldürmeye devam edecek.Sadece kimyasal silah kullanmayı engelleyen bir anlaşma yapılmıştır. Esad ve yandaşlarının elinde hala balistik silahlar var. Sadece kimyasal silah kullanılmasın demek hangi vicdana sığar? Suriye’deki ölümlerin hesabını birileri sormayacak mı?”