Arabacıoğlu’ndan İlahiyat Burslarına İlginç Benzetme: “Beleş peynir fare tuzağında bulunur”

0
163
Arabacıoğlu'ndan İlahiyat Burslarına İlginç Benzetme:

 

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Hala Sultan İlahiyat Koleji tartışalarını ve törene katılıma karşı yöneltilen eleştrileri yanıtladı.

Arabacıoğlu, İlahiyat Koleji’nin 3 yıl önce açıldığını, okul binasının temelinin de geçen yıl atıldığını hatırlatarak, saon törende de yeni binanın açılışının yanı sıra okulun ek binalarının ve caminin temelinin atıldığını kaydederek, kendilerinin de sadece okul binası temel atma törenine katıldığını belirtti.

Arabacıoğlu, okul avlusunda bir caminin olmasının hükümet tarafından da sorgulandığını ve konuşulduğunu söyledi. Arabacıoğlu, törene katılmalarının eleştirilmesine de değinerek, törene katılmamanın, okulu tam anlamıyla devretmek anlamına geleceğini söyledi. Okulun sorunlara gebe olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, oradan uzak kalmanın, sorunları çözmek anlamına gelmeyeceğini ifade etti.

Bakan olarak törene katıldığını ancak orada kendini yabancı hissettiğini söyleyen Arabacıoğlu, bakanlığa bağlı bir okulun açılışına gittiğini, ancak hiçbir açılış fotoğrafında olmamasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

Yurtlarla ilgili protokole de değinen Arabacıoğlu, yurtlarda her şeyin “Beleş” olduğuna işaret ederek, “İngilizlerin ünlü bir sözü var. Beleş peynir fare tuzağında bulunur… Dikkatli olmak lazım” ifadelerini kullandı.

DP-UG Milletvekili Zorlu Töre, ise yaptığı konuşmada, Arabacıoğlu'nu eleştirdi.

Töre, İlahiyat Koleji’nin ihtiyaçtan doğduğunu belirterek, bir ülkede Fransız Okulu olduğu gibi, dini eğitim almak isteyen kişilerin gidebileceği bir okulun da şart olduğunu söyledi. Ülkede eğitim özgürlüğü olduğunu kaydeden Töre, hükümetin de bu konuda düzenleme yapması gerektiğini belirtti.

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de devletin dini yönlendirmesinin çok yanlış olduğunu ve bunun olmaması gerektiğini kaydederek, devletin bugün ruhban sınıfı yaratma çabasının yanlış olduğunu belirtti. Camilerin elektrik borcunun devlet tarafından ödenmemesi gerektiğini de belirten Soyer, vakıf arazilerinin bugün başka amaçlarla kullanıldığını ve yandaşlara peşkeş çekildiğini savundu.

Ferdi Sabit Soyer, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve hükümetin İlahiyat Koleji’ne yönelik duruşunu eleştirisine de değinerek, söz konusu okula öğretmen nakillerinin geçiş hükümeti döneminde TDP’li eğitim bakanı tarafından yapıldığını söyledi.

 

Soyer: “Belirli bir zorunluluk vardı ve Başbakan da oraya gitti…”

TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın tören sırasında yaptığı konuşmanın ilginç olduğunu söyleyen Soyer, “Bizi yeterince dindar bulmadıkları için dini açıdan eğitmeye çalışıyorlar… Kimse, kimsenin dini inançlarına karışamaz… Kimse bize nasıl yaşamamız gerektiğini tarif edemez… Bu meselenin özü de budur..” şeklinde konuştu.

 

TAK