Apostolos Andreas’ın restorasyonuna ilişkin ilk adım bugün atılacak

0
178
Apostolos Andreas'ın restorasyonuna ilişkin ilk adım bugün atılacak

Politis gazetesi “Apostolos Andreas İçin İlk Adım-Kilise ve Evkaf Ekonomik Olarak Katkıda Bulunacak” başlıklı haberinde, Karpaz Bölge Piskoposluğu’nun açıklamasına dayanarak Rum Kilisesi ile BM(UNDP PFF) arasında, bugün, Başpiskoposluk binasında Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonuna ilişkin anlaşma imzalanacağını yazdı.
İmza töreninin sabah saat 09:00’da, Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos’un ofisinde  gerçekleştirileceğini yazan gazete imzanın atılmasıyla, 5-6 milyon Euro’ya mal olması beklenen restorasyon çalışmalarını üstlenecek inşaat şirketine yönelik ihalenin de açılacağını belirtti.
Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonunun, Patra Üniversitesi’nin hazırladığı inceleme temelinde yapılacağını anımsatan gazete, restorasyon çalışmalarına ekonomik olarak Rum Kilisesi ile Evkaf’ın da katkı koyacağını belirtti.
Apostolos Andreas Manastır binalarının ve Kilise’nin restorasyonuna ilişkin maliyetin,  UNDP’nin idare edeceği ortak fonla birlikte, Rum Kilisesi ve Evkaf tarafından ortaklaşa karşılanacağını belirten gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak Rum Kilisesi ile Evkaf’ın, 2.5 milyon Euro ( her biri) katkıda bulunacağını ve 5 milyon Euro olan esas miktarı tamamlayacağını, ABD ve UNDP’nin de (her biri) 25 bin Euro değerindeki bir miktarla buna dahil olacağını yazdı.
Habere göre restorasyon çalışmaları üç aşamada tamamlanacak. İlk aşama maliyeti ise  2.5 milyon Euro olarak hesaplanıyor.
Gazete ayrıca, Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonuna yardım etmek isteyen özel şirketlerin ve diğer örgütlerin de UNDP tarafından idare edilecek olan ortak fona katkıda bulunabileceğini de belirtti.
Alithia gazetesi aldığı bilgilere dayanarak, Rum Kilisesi ve BM (UNDP PFF) arasında bugün imzalanacak anlaşmayla birlikte  Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonuna ilişkin olarak uluslararası ihaleye çıkılacağını yazdı.
Gazete ayrıca Rum Kilisesi ile UNDP-PFF Başkanı Tiziano Zennaro arasında 31 Ocak 2013’te Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonu için protokol imzaladığını da anımsattı.
Bilindiği üzere UNDP PFF, 31 Ocak 2013’te Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi ile restorasyon konusunda ön anlaşma imzalamıştı.
TAK