Apostolos Andreas İçin İlk Adım Atıldı

0
335
Apostolos Andreas İçin İlk Adım Atıldı

 

 

HRİSOSTOMOS MUTLU…
APOSTOLOS ANDREAS İÇİN İLK ADIM ATILDI

Rum Kilisesi ile BM(UNDP PFF) arasında, bugün, Başpiskoposluk binasında Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonuna ilişkin anlaşma imzalandı.

İmza töreninin sabah saat 09:00’da, Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos’un ofisinde gerçekleştirildi.
5-6 milyon Euro’ya mal olması beklenen restorasyon çalışmalarını üstlenecek inşaat şirketine yönelik ihalenin açılmasının beklendiği bildirildi.

Patra Üniversitesi’nin hazırladığı inceleme temelinde yapılacak olan , restorasyon çalışmalarına ekonomik olarak Rum Kilisesi ile Evkaf’ın da katkı koyacak.

Apostolos Andreas Manastır binalarının ve Kilise’nin restorasyonuna ilişkin maliyetin, UNDP’nin idare edeceği ortak fonla birlikte, Rum Kilisesi ve Evkaf tarafından ortaklaşa karşılanacağını belirten gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak Rum Kilisesi ile Evkaf’ın, 2.5 milyon Euro ( her biri) katkıda bulunacağını ve 5 milyon Euro olan esas miktarı tamamlayacağını, ABD ve UNDP’nin de (her biri) 25 bin Euro değerindeki bir miktarla buna dahil olacağı belirtildi.

Habere göre restorasyon çalışmaları üç aşamada tamamlanacak. İlk aşama maliyeti ise 2.5 milyon Euro olarak hesaplanıyor.