Antarktika’da 100 bin yıllık mikroplar bulundu

0
268
Antarktika'da 100 bin yıllık mikroplar bulundu

Bilim insanları, Antarktika’nın buz örtüsünün kilometrelerce derinliğinde bulunan soğuk ve karanlık köşelerde hayat bulunduğuna dair on yıllardır yaşanan tartışmaları nihayet sonlandırdı. İngiliz Antarktik Araştırmaları Merkezi (BAS) ve Edinburgh ile Northumbria Üniversiteleri araştırmacıları, 100 bin yıldan önce buzulun derinliklerine gömülen buzulaltı göllerin buz tabakasından izlerini tespit etmeyi başardı.
Araştırmacılar, küresel ısınma nedeniyle artan erime ve dolayısıyla buzul tabakaların çekilmesinin, buzulaltı göllerden doğrudan nunume almayı giderek zorlaştırdığına dikkat çekti.
Araştırma ekibi, Buz Çağı’nın sonunda 400 metre buz örtüsüyle kaplı olduğuna inanılan Antarktik Yarımadası’nda bulunan Hodgson Gölü’nde önemli bir keşfe imza attı. Zamanla yüzeye çıktığı belirtilen buzulaltı gölün, bugün sadece 3-4 metrelik buz tabakası altında olduğu belirtildi.
Sondaj çalışmasında en son teknoloji numune çıkarma teknolojisi kullanan araştırmacılar, uzunluğu ve genişliği 1,5 km olan, derinliği ise 93 metreye ulaşan gölden kalıntılar elde etmeye çalıştı.

100 BİN YILLIK MİKROPLAR

Gölün derinlikleri yaşam için son derece ağır koşullar içerse de, gölün dibindeki çamur katmanında binlerce yıl öncesine ulaşan mikroorganizmaların DNA’sının saklı olduğu belirtildi.
Bilim insanları, gölün çekirdeğindeki tabakanın ilk santimetrelerinde mevcut ve yakın zamanda keşfedilen organizmaları keşfetti. 3.2 metre derinliğe gidildiğinde ise tespit edilen mikroorganizmaların birçoğunun 100 bin yıl öncesine uzandığı anlaşıldı.
Northumbria Üniversitesi’nden çalışmaya katılan ve geçmişte BAS üyesi olan araştırma ekibinin başındaki David Pearce, “Bulduğumuz biyokütle ve çeşitlilik bizi şaşırttı. İlk kez, Antarktika’da bir buzulaltı gölün tabakalarında mikropların yaşadığını ve son derece zor şartlarda yaşamın var olduğunu öğrendik” dedi.
Pearce, “Bu mikropların bulundukları şartlarda hayatta kalmayı başarmaları, bizlere keşfedilecek heyecanlı sırlar sunuyor” ifadesini kullandı.

EN ESKİ BAKTERİLER

Antarktika’da geçmişte fosil DNA’sı olarak elde edilen bulgular, buzul kıtada çeşitli bakterilerin var olduğunu ve çok zor şartlarda yaşayabildiklerine işaret etmişti. Bazıları oksihenden bağımsız yaşayabilen bu bakterilerin kimyasal yöntemlerle var olmayı başardığı anlaşılmıştı.
Bilim insanları, ‘Hodgson Gölü’nde elde edilen bakterilerin bir tanesine ait DNA diziliminin, dünyada var olduğu bilinen en eski organizmalarla baplantılı olduğunu, keşfedilen bakterilerin yüzde 23’ünün ise önceden tanımlanmadığını’ açıkladı.
Araştırmacılar, antik ve yeni mikroplar üzerinde yapılacak çalışmalarla, Dünya dışı gezegenlerde hayatta kalabilecek mikroorganizmalar hakkında önemli bilgiler elde edebileceklerini ifade etti.
NTVMSNBC