Angolemli: Başbakan, TOMA Konusunda Yetkilerini Kullanmadı

0
241
Angolemli: Başbakan

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi.

Mehmetçik Belediyesi’nde “iki aydır maaşların ödenmediği, büyük sıkıntıların bulunduğu, gerekli ödemeleri yapamadığını, yasaların çiğnendiğine” işaret eden Angolemli, ülkede ne Sayıştay, ne Savcılık ne de Mahkemelerin çalıştığını belirtti.
Angolemli, ülkede yasalar çiğnenirse iş barışının da, ülke barışının da olamayacağını ifade ederek, Lefkoşa Belediyesi’nde de sorunların “büyük” olduğunu ancak önlemlerin alınmadığını, bu konuda Meclis’e görev düştüğünü söyledi.
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’ın icraatlarını yakından izleyeceğini söyleyen Angolemli, Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan sıkıntıları anlattı ve eleştirilerde bulundu.
Ülkede artık yeni bir hükümetin bulunduğunu, sorunlara ciddiyetle el atılması gerektiğini ifade eden Angolemli, sorunların çözülmesi yerine Başbakan’ın TOMA’nın “peşine düştüğünü” savunarak, Başbakan’ın yetkilerini kullanamadığını, Bakanlar Kurulu’nu toplayıp kararı iptal etmesi gerektiğini söyledi.
Angolemli, ancak bazı belediye başkanlarının tüm yetkilerini kullandığını, hatta fazlasını kullandığını öne sürerek, Belediyeler Yasası üzerinde artık Meclis’in çalışma yapması gerektiğini kaydetti.
Mehmetçik Belediyesi’nde yaşanan soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini, bunun yanında diğer belediyelere de bakılması gerektiğini, çoğunun sıkıntıda olduğunu belirten Angolemli, “belediye başkanları meydanı boş buldular” görüşünü de belirtti.