Anastasidis’in Ban’a Gönderdiği Mektubun İçeriği Yayınladı

0
235
Anastasidis'in Ban'a Gönderdiği Mektubun İçeriği Yayınladı

“ARA SÜREDE MÜZAKERELERİN YÖNTEMİNE İLİŞKİN GEREKLİ TÜM BİLGİLER VERİLMELİ”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs Rum tarafının, perspektiflerle birlikte yeni bir başlangıç olacağı ümidi verecek olan iyi bir hazırlık olmaksızın, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerde hazır bulunmayacağı mesajını BM’ye gönderdiği belirtildi.

Simerini gazetesi “Sigmalive” kanalına dayanarak Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a gönderdiği 17 Eylül tarihli mektubun içeriğine yer verdi.

Habere göre Anastasiadis, mektubunda, “ilk önce müzakere zemininin netleştirilmemesi ve Türk tarafının iki devlet veya konfederasyondan bahsetmekten vazgeçmemesi” durumunda yeni bir müzakere sürecine girmeyeceğini söyledi.

Görev süresini tamamlamasından önce Kıbrıs sorununun çözümlenmesi temennisinde bulunana Anastasiadis mektubunda ayrıca “Ara sürede ve doğrudan diyaloğun başlamasından önce, müzakerelerin yöntemine ilişkin gerekli tüm bilgiler verilmelidir. Bu yöntem, iki toplum liderinin, gerektiği ve ilerleme olduğu zaman,  zor konuların çözümü, somut sonuçların onaylanması ve belirli zaman takvimlerinin belirlenmesi için görüşmeleri ihtimalini de dışarıda bırakmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Müzakere zemininin ve arzu edilen çözümün siyasi eşitlik ve yeniden birleşmiş Kıbrıs’ın topraksal bütünlüğüne, bağımsızlığına ve egemenliğine tamamıyla saygı duyulmasıyla,  iki bölgeli, iki toplumlu federasyona dayalı olması gerektiğini savunan Anastasiadis, Doruk Anlaşmaları ve Avrupa ilkeleri gibi olması gereken ayaklar olduğunu savundu.

 

“ANA VATANLARIN MÜDAHALESİ DIŞARIDA BIRAKILMALI”

Anastasiadis, AB’nin müzakerelere müdahil olmasını talep ederken Kıbrıs sorununun çözümüyle, ana vatanların müdahalesinin dışarıda bırakılması gerektiğini ifade etti.

Anastasiadis, mektubunda,  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, Hristofyas-Talat-Eroğlu müzakerelerinden olan görüş birlikleri ve ayrılıklarına ilişkin belgesine yönelik herhangi bir hatırlatmada ise bulunmadı. 

Anastasiadis, Avrupa gözetiminde Kıbrıslı Türklerin Mağusa Limanı’ndan doğrudan ticaret yapması ve Türk başlıklarının açılması karşılığında Maraş’ın iadesine yönelik önerisini de yineledi.