Anastasidis, BM Genel Kurulu’nda Türkiye’den Çözüm İçin Katkı İstedi

0
237
Anastasidis

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasidis, BM Genel Kurulu'nda konuştu.

Genel Kurul'da ilk kez konuştuğunu söyleyerek söze başlayan Anastasides, BM'nin ilkelerine değinerek, bunların her yerde uygulanmasını istedi.

Dünyada yaşanan çalkantı ve tartışmalardan büyük endişe duyduğunu belirten Anastasides, tüm Kıbrıslıların yararına olacak iki bölgeli, federal bir çözüm temennisinde bulundu.

Türkiye'ye karşı genellikle yumuşa bir üslup kullandığı dikkat çeken Anastasides, Türkiye'nin özellikle çözüm yönünde katkısı olması gerektiğini belirterek, bu yönde olumlu adım atmasını istedi.

"Türkiye'nin çözüm yönünde katkı koyması ve bu yönde olumlu adım atmasını bekliyoruz" diyen Rum Lider, "önemli olan sürecin başlamasından çok bu sürecin olumlu sonuçlanmasıdır" şeklinde konuşarak sonuç alıcı sürecin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Maraş konusuna da değinen Anastasides, Rum tarafının Maraş konusunda paket bir öneri sunduğunu söyleyerek, bu önerinin değerlendirilmesi halinde bundan iki toplumun da yararlanacağına işaret etti. "Bölgede yapılacak restorasyon çalışmaları karşılıklı güvenin tesisini sağlayacak" diyen Anastasides, BM'nin kayıplar konusunda gösterdiği desteğe de teşekkür etti.