Anastasidis Beyaz Saray’da Biden ile Görüştü. ABD: “Maraş Rumlara İade Edilsin”

0
151
Anastasidis Beyaz Saray'da Biden ile Görüştü. ABD:

Milliyet Gazetesi'nde bugün yayınlanan habere göre, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’i Beyaz Saray’da ağırladı ve Kıbrıs’ta ekim ayında gerçekleşmesi beklenen görüşmelere destek verdi. ABD, “Kıbrıs sorununun derhal çözülmesi gerektiği yönündeki resmi görüşünü Anastasiadis’e” bildirdi.

Beyaz Saray’dan görüşme ile ilgili yapılan açıklamada ise, “Biden’ın Kıbrıs’ın iki bölgeli iki toplumlu federasyon olarak birleşmesi konusuna değindiği” kaydedildi. Açıklamada, “Biden’in BM himayesinde yapılacak yeni yoğun görüşmelerin başlamasını arzuladığını ifade ettiği” vurgulandı.

Rum basını ise görüşmeye geniş yer verdi. Gazeteler “ABD Başkanı Barack Obama’nın emri ile Rum lider Anastasiadis’e, istediği her konuda Biden’le direkt iletişim olanağı tanındığını” yazdı. Anastasiadis’in “görüşmelere yeni bir ivme kazandırılması amacıyla Kapalı Maraş’ın, Rum tarafına iadesi konusunu da gündeme getirdiği” ifade edildi. Rum basını, “ABD’nin Ada vatandaşlarının rıza göstermeyeceği bir planın kabul edilmesi için baskı yapmayacağını açıkça ortaya koyduğunu” belirtti. Rum basını edindiği bilgilere dayanarak “her iki tarafın da Maraş’ın Rumlara verilmesine değindiğini, bunun Biden’ın değişmez tezi olduğunu” yazdı.