Anastasiadis: Ortak Metin Olmadan Müzakereler Başlamaz

0
235
Anastasiadis: Ortak Metin Olmadan Müzakereler Başlamaz

 

GAZETE360

NewYork temaslarını değerlendiren Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Amerika'daki temaslarına değinen Anastasiadis, önemli temaslar yaptığıan işaret ederek, Kıbrıs'ın bölgede öneminin büyük olduğunu belirtti.

 

4'lü Konferans Olmaz

Hristofias ile Eroğlu arasında varılan anlaşmalara dair BM tarafından hazırlanan metnin bağlayıcı olmadığını ifade eden Anastasiadis, Temsilcilerin Türkiye ve Yunanistan ziyaretleri sonrasında 4'lü bir konferans olmayacağının da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun 4'lü konferans beklentilerine işaret eden açıklamları hatırlatılan Anastasiadis, "Eroğlu'nun sözüne mi bizim söylemlerimize mi bakacaksınız" yanıtını verdi.

 

Ortak Metin Olmadan Müzakereler Devam Etmez

Liderlerin temsilcilerinin ortak metin konusunda çalışmaların sürdüğüne işaret eden Anastasiadis, henüz bu konuda bir uzlaşma sağlanamadığını belirtirken, "ortak metin olmadan müzakereler devam edemez" ifadelerini kullandı.

Görüşmeler için iyi bir hazırlık yapılması halinde sonuç alınabileceğine işaret eden Anastasiadis, sonucun her iki tarafın da referandumuna götürüleceğini söyledi.

ABD'de gerçekleştirdiği temaslarda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin doğal gaz ve petrol konusunda egemenlik alanına müdahale edilmeyeceği yönünde güvence aldıklarını belirten Anastasiadis doğalgaz ve petrol konusunun müzakerelerde konu olmayacağını söyledi.

Anastasiadis, Maraş konusuna da değindi.  "Maraş konusunda bizde cesaret var önemli olan Türkiye'nin cesur adımlar atabilmesidir" şeklinde konuştu.