Anastasiadis konuşmasının metnini yeniden yazdı

0
206
Anastasiadis konuşmasının metnini yeniden yazdı

Politis “Şimdi De Eylem… Başkan Anastasiadis Konuşmasında Türkiye’yi İşbirliği Yapmaya Çağıracak” başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Ansatasiadis’in, bugün öğleden sonra yapacağı BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dünkü konuşmasına, “ılımlı bir tonda cevap vereceğini” yazdı.

Habere göre Anastasiadis, BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmada, iki tarafın müzakerecisinin iki garantör ülkenin Dışişleri Bakanları ile doğrudan görüşmeleri önerisinin Türkiye tarafından kabul edilmesini kutlamayı ve şimdi de, bu mutabakatın hayata geçirilmesini beklediğini söylemeyi planlıyor.
Gazete “edindiği bilgilere” dayanarak konuşmasında, Güney Kıbrıs’ın, bölgenin geleceğiyle ilgili rolüne de değinecek olan Anastasiadis’in Türkiye’yi “Kıbrıs sorununun çözümü için işbirliğine” çağıracağını yazdı, özetle şu detayları verdi:

“Başkan Anastasiadis ve ekibi, Anastasiadis’in bugünkü konuşmasını dün gece geç saatlere (New York saatiyle öğlen civarı) kadar hazırlıyordu. RİK muhabirinin ana haber bülteninde söylediğine göre Kıbrıs sorunuyla ilgili metin tamamıyla yeniden yazılıyor, üslubu da önceki konuşmalarından oldukça farklı olacak.
Konuşma metninde, Kıbrıs Rum tarafının Maraş’la ilgili önerisinden teferruatıyla söz ediliyor, Türk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Annan planıyla ilgili sözlerine de cevap veriliyor. Anastasiadis, Annan Planı’nın Kıbrıs Türk toplumu tarafından kabul edilmiş olmasının Türkiye’nin işgalle ilgili sorumluluklarını ortadan kaldırmadığını söyleyecek.