Anastasiadis Davutoğlu’na İşgalci Değil Dostum Dedi Güney Karıştı

0
302
Anastasiadis Davutoğlu'na İşgalci Değil Dostum Dedi Güney Karıştı

 

Haravgi “DİSİ Dışında Hepsi Endişeli… Partiler Başkan Anastasiadis’ten New York’taki Gelişmeler Hakkında İzahat İstiyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, siyasi partilerin yoğun belirterek Anastasiadis’in, Kıbrıslı Türk ve Rum müzakerecilerin Ankara ve Atina’ ziyaretleriyle ilgili anlaşma hakkında bilgi vermesini istediklerini yazdı.

Habere göre AKEL Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında kullandığı “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin evrimsel dönüşümü” ifadesi ve daha sonra gazetecilere yaptığı “herkesi sarsacak elektroşok tedavisi” açıklamasına açıklık getirmesini istiyor.

Anastasiadis’in New York temaslarından memnuniyet getiren tek parti olan DİSİ’nin Güney Kıbrıs’ın ABD ile ilişkilerinin ve Amerika’nın yeni müzakere sürecine ilgisinin esaslı şekilde yükselmesiyle ilgili verimli zemin gördüğüne işaret eden gazete, hükümet ortağı olan DİKO ve EURO.KO’nun bile kaygı ve endişe belirterek mevcut durumun Rum Ulusal Konseyi’nde teferruatıyla ele alınmasını istediğini yazdı.

Gazete iç sayfasından devam ettirdiği haberinde özetle şunları yazdı:

“New York’ta cereyan eden, doğrudan müzakerelerin yeniden başlaması prosedürüyle ilgili son gelişmeler endişe ve birçok soru işareti yaratıyor. Siyasi partiler, kendilerine bilgi ve izahat vermesi için Nikos Anastasiadis’in geri dönmesini bekliyorlar. Siyasi partilerin, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla ilgili tepkileri dün de devam etti.

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis Anastasiadis’in konuşması ile mevcut fiili durumun kabul edilemez olduğu ve en kısa zamanda kapsamlı bir çözüm bulunması için çalışacağı gibi bazı doğru mesajlar verdiğini düşünen AKEL’in Anastasiadis’i, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin evrimleşerek iki bölgeli iki toplumlu devlete dönüşmesi’ ifadesini izaha çağırdığını açıkladı. Evrimsel bir federasyonun Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk tarafının değişmez tezi olduğuna dikkat çeken Lukaidis, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk tarafının bununla; aşamalı olarak birleşerek federal oluşum haline gelecek çok gevşek, belki konfederal bir oluşumla başlamamız gerektiğini kastettiklerini söyledi. Bizim tarafın, bunca yıldır müzakerelerin federal bir çözüm hedeflediğini vurgulayarak bu mantığı asla kabul etmediğini kaydetti.

Lukaidis Anastasiadis’in ‘herkesi sarsacak elektroşok tedavisi’ ifadesiyle ilgili olarak ise AKEL’in, özellikle ekonomik şartların çok sıkıntılı olduğu bu dönemde bu tür ifadelerden; Başkan Anastasiadis de dâhil bütün siyasi partiler tarafından reddedilecek bazı düzenlemeleri cesaretlendirebileceğinden, kaçınılması gerektiği görüşünde olduğunu vurguladı.

Bu arada Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, Anastasiadis’in adaya döner dönmez siyasi liderliği ve Ulusal Konsey’i teferruatıyla bilgilendireceğini söylediği yatıştırıcı bir açıklama yaptı.

DİSİ Basın Sözcüsü Prodromos Prodromu, Anastasiadis’in New York temaslarından memnuniyet belirtti. Çok iyi bir inisiyatif olduğunu belirten Prodromu, Kıbrıs’ın, yeni müzakere çabasına daha çok ilgi duyuyor görünen ABD ile ilişkilerinin esaslı şekilde yükseltilmesi için verimli bir zemin bulunduğuna da işaret etti.

Hükümet ortağı DİKO’nun Basın Sözcüsü Angelos Votsis Anastasiadis’in Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa adil, işleyebilir ve yaşayabilir bir çözüm yolunu açacak şartlar yaratmaya hazır ve irade sahibi olduğunu gösterdiğine işaret etti. Votsis bazı konularda bazı kaygılar ve soru işaretleri ortaya çıktığını, Anastaiadis’in ve Ulusal Konsey’in bunlarla meşgul olmasını beklediklerini söyledi.

EDEK Sekreteri D. Papadakis Annan planının yeni bir sürümü kâbusunun gözle görünür olduğuna dikkat çekerek ‘Maalesef müzakerecilerin Yunanistan ve Türkiye’de görüşmeler yapmalarına ilişkin son anlaşma ile Kıbrıs sorunu, Türkiye’nin 1960’lardan beri istediği dörtlü konferansa sürükleniyor’ dedi.

EURO.KO Başkan Vekili M. Yorgallas Başkan Anastasiadis’in Genel Kurul’daki konuşmasında ifade ettiği kararlılık ve hazırlığı ile bizi müzakerelerin yeniden başlamasına yakınlaştırdığına işaret etti. Ulusal Konsey’in Kıbrıs sorununun mevcut durumunu teferruatıyla değerlendirmesinin şart olduğuna dikkat çeken Yorgallas bizim tarafın ne hatalar yapma olanağı, ne de başka bir başarısızlık lüksü olduğuna dikkat çekti.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis, New York’taki gelişmelerin çok olumsuz olduğuna işaret ederek, hükümet kanadındaki coşkunun sebebini sordu. Anastasiadis’in konuşmasının ve çevreleyen ortamın sürekli ‘bir şeyler değişmekte olduğu şeklinde dayanaksız genel bir mutluluğa ve temenniye dayandığına işaret etti. Anastasiadis’in ılımlılığı tercih ettiğini hatta önceki başkanlardan çok daha uzlaşıcı göründüğünü vurguladı.

Vatandaş İttifakı, gelişmelerin bizim tarafça verilecek yeni tavizlerin ön habercisi olduğunu bu nedenle Kıbrıs Helenizm’inin endişelenmesi gerektiğini açıkladı. İttifak, Anastasiadis’i dörtlü konferansı kabul ettiği ve Türkiye Dışişleri Bakanı için ‘işgalci’ yerine ‘dostum’ diye hitap ettiği için eleştirdi.”

Fileleftheros haberi, “Anastasiadis’in Konuşması Konusunda Alışılageldiği Gibi İki Kamp… BM’deki Varlığı Farklı Okundu… AKEL’den Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Evrimsel Dönüşümü İfadesiyle İlgili Vurguları” başlığıyla okurlarına aktardı.

 

TAK