Anastasiadis Ban’dan Müzakerelerin İyi Hazırlanmasını İstedi

0
277
Anastasiadis Ban'dan Müzakerelerin İyi Hazırlanmasını İstedi

Alithia gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs saatiyle dün gece yarısından sonra  BM Genel Sekreteri Ban ile BM merkezinde gerçekleştirdiği görüşmede, müzakerelerin yeniden başlaması ve Maraş’ın iadesi önerisini ele almasının beklendiğini yazdı.

63'ncü dönem Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarına katılmak amacıyla New York’ta bulunan Anastasiadis’in, Ban ile yapacağı görüşmede Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin önkoşullarını ortaya koyacağını daha önce açıkladığını anımsatan gazete, Anastasiadis-Ban görüşmesinden önce BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, BM takvimi çerçevesinde, bir diğer deyişle Ekim ayında, müzakerelerin yeniden başlaması tarihinin belirlenmesini arzulayacağının da basında çıktığını yazdı.

Gazete bazı kaynaklara dayanarak, BM Genel Sekreteri Ban’ın, Kıbrıs Rum tarafının önkoşulları ve şartları nedeniyle, müzakerelerin başlaması tarihinin belirlenmesi çabalarının başarısız olması tehlikesi karşısında, bu konuda tarih belirlenmesi konusunda ısrarlı olmayacağının da ihtimal dışı bırakılmadığını belirtti.

Gazete Ban’ın, konuyu açıkta bırakarak en iyi çözümün bulunması için istişarelerin devam etmesini sağlayabileceğini de yazdı.

Habere göre Anastasiadis’in Ban ile olan görüşmesinde, gönderdiği (Ban’a) mektup aracılığıyla yazılı ilettiği Maraş konusundaki önerisine izahat getirmesi de bekleniyor.

Fileleftheros gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün akşam BM Genel Sekreteri Ban ile gerçekleştirdiği görüşmede Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasının iyi hazırlanması, AB’nin sürece aktif bir şekilde müdahil olması, Maraş’ın iadesiyle güven yaratıcı önlemlere ilişkin öneriyi gündeme getirdi.

Ban ile Anastasiadis arasındaki görüşme 20 dakika sürdü.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM muhabirlerine yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri Ban ile yaptığı görüşmeyi “çok iyi” olarak nitelendirdi.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin geçerli ümitlerin yaratılması için müzakerelerin yeniden başlaması öncesine iyi bir hazırlığın gerekliliği konusunda Ban’a bilgi verme fırsatı bulduğunu söyledi.

Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban’a ayrıca AB’nin sürece aktif olarak müdahil olmasının sadece sürece faydalı olmayacağını aynı zamanda AB’nin eşit bir üyesine dönüşecek olan devleti, AB normlarıyla mutlak bir şekilde içe içe ve koordineli kılacak olan, doğru bir çözümün sağlanması çabalarını önemli ölçüde desteklemesini de sağlayacağı konusunda bilgi verdiğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban’a yinelediği, Maraş konusunda ise Anastasiadis, Maraş önerisinin, bütünlüklü çözümün sağlanması çabalarına yönelik sadece destekleyici olarak işlev göstermeyeceğini aynı zamanda Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların Kıbrıs sorununun çözüm olanaklarına yeniden inanması ve şehrin ortak bir şekilde yeniden inşa edilmesi içerisinde ülkenin yeniden birleşmesinin ne kadar olumlu şeyler getirebileceğini hissetmesine yardımcı olacağını belirtti.

Müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin izlenilecek yöntem konusunu Ban ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Anastasiadis, ayrıntılara girilmeksizin genel olarak değindiklerini söyledi.

Anastasiadis kendisinin, iyi hazırlık gerekliliğini vurguladığını, ayrıca Ban’a, diyalog uğruna diyaloğa girmelerinin mümkün olmadığını net bir şekilde vurguladığını ifade etti. Anastasiadis sözlerinin devamında yeni bir başlangıcın, sona sahip olacak bir süreç olacağı ümidini yaratacak olan önkoşulların olması gerektiğini söyledi.

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos arasındaki görüşmeye değinmek istemeyen Anastasiadis, müzakereci atanmasına ilişkin felsefesini yineledi.

Türkiye’nin, sürece dahil olması gerektiğini zira , “işgal ordusunun” mevcudiyetiyle, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Kuzey bölümünü kontrol eden bir güç olduğunu savunan Anastasiadis, arzu ettikleri şeyin, sürece Türkiye’nin de müdahil olması fırsatının verilmesi olduğunu ifade etti.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca bu görüşmelerin, dörtlü konferans veya çok taraflı bir görüşmenin habercisi olduğu şeklindeki iddiaları da ret etti.

Verilen olanağın, Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olması için sorumluluk taşıyan (Türkiye) ile müzakerelerde bulunmak olduğunu söyleyen Anastasiadis, ayrıca Türk yetkilisinin Kıbrıs Rum müzakerecisi ile görüşmesinin “Kıbrıs Cumhuriyeti’”ne zarar vereceği(ayağını kaydıracağı) şeklindeki iddiaları kabul etmedi.

Anastasiadis sözlerinin devamında, Rum Yönetimi Başkanı, müzakereci olarak kaldığı zaman buna (Kıbrıs Cumhuriyeti’ne) zarar verileceğini, Andreas Mavroyannis’in, Ulusal Konsey’in olur görüşüyle atandığını bunun da, öneme sahip olduğunu belirtti.

Anastasiadis’in Mavroyannis’in Kıbrıs Rum tarafını temsil edeceğini, her zaman müzakere eden Rum Yönetim Başkanı sıfatında olmayacağını da söyledi.

Rum Haber Ajansı’na göre BM Temsilcisi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ta bütünlüklü bir çözümün sağlanmasını hedefleyen müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin hazırlıkların ele alındığını belirtti.

BM Temsilcisi, muallaktaki zorluklar gibi müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin zeminin hazırlanmasında ortaya çıkan ilerleme konusunda görüş alış verişinde bulunulduğunu açıkladı.

Temsilci ayrıca BM Genel Sekreteri Ban’ın, Güney Kıbrıs’taki ekonomik ve finans krizinin göğüslenmesine ilişkin önemli çabalarından dolayı Anastasiadis’i de tebrik ettiğini belirtti.