Anastasiadis: “1960 devleti artık ömrünü doldurdu”

0
288
Anastasiadis: “1960 devleti artık ömrünü doldurdu

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Anastasiadis dünkü mesajında, hükümetinin temel hedeflerini dört ana başlıkta topladı ve özellikle Güney Kıbrıs’ın ekonomik alanda yaşadığı zorluklara değindi.

Anastasiadis, “1960 devletinin artık ömrünü doldurduğunu ve yeni çağa ayak uydurabilecek yeni bir devlet modelini inşa etmelerinin zamanının geldiğini” belirterek, 1974’ten beridir en zor zamanlarını yaşayan ülkede tüm zorlukların aşılması için kararlılıkla çalışacakları mesajını verdi.

DİSİ partisinden yapılan açıklamada ise, Kıbrıs sorununa değinilerek, Anastasiadis’in BM çerçevesindeki “Kıbrıs sorununda yeni bir dinamik ve yeni tur görüşmeler yaratan girişimlerinin desteklendiği” ifade edildi.
AKEL, Kıbrıs sorununun çözümünün şartının, Türkiye’nin tutum değiştirmesi olduğunu iddia ettiği mesajında, “Hristofyas-Talat görüşmelerinde varılan başarıların değerlendirilmesi durumunda yeni müzakerelerin başarıya ulaşması şansının çok daha yüksek olacağı” görüşünü savundu.

DİKO açıklamasında, “ilkelere ve değerlere dayalı yeni bir dönemin başlatılması gerektiğinden” bahsederken EDEK partisi ise, Türkiye ile Yunanistan’ın, Kıbrıs’taki tarafların müzakerecileriyle görüşmeleri konusundaki anlaşmasının “Türk çıkarlarına hizmet ettiği ve büyük tehlikeler içerdiği” uyarısında bulundu.

EURO.KO, müzakerelerin ön hazırlığının iyi yapılması gerektiğini savunurken, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise, Anastasiadis’i “Hristofyas’ın tavizlerini geri çekmeden müzakerelere başlamayı kabul etmekle” suçladı.