Almanya’da Yeşillerin eşbaşkanları Özdemir ve Roth istifa etti

0
152
Almanya'da Yeşillerin eşbaşkanları Özdemir ve Roth istifa etti

Almanya'da Yeşiller Partisi'nin eşbaşkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir istifa etti. Roth ve Özdemir, yaptıkları açıklamada, 6 kişilik yönetim kurulu ile 16 kişilik parti konseyinin, sonbaharda yapılacak parti kurultayında tümüyle yeniden seçileceğini bildirdi.

Böylelikle 2017 seçimleri için partinin yeniden yapılanmasına olanak sağlanacağı belirtildi.

Cem Özdemir, yapılacak kurultayda yeniden eşbaşkanlık için aday olabileceğini belirtirken, Roth ise yeniden aday olup olmayacağı konusunda bir karar verdiğini ancak bunu önce partisine söyleyeceğini kaydetti.

2009 yılındaki seçimlere göre yüzde 2,3'lük oy düşüşü yaşayan Yeşiller Partisi bu seçimde yüzde 8,4 oy aldı.

FDP LİDERİ DE İSTİFA ETTİ
Öte yandan genel seçimlerde büyük hezimete uğrayan Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Philipp Rösler de istifasını sundu. Rösler, parti kurullarıyla düzenlenen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, partinin başkanlık toplantısında istifasını sunduğunu belirterek, genel seçimlerinden sonra “en acı akşamının” sorumluluğunu üstlendiğini ifade etti. Philipp Rösler, bundan sonraki sürecin nasıl olacağına parti yönetiminin karar vereceğini ifade etti. FDP Genel Başkanlık görevine partinin eski genel sekreteri olan Kuzey-Ren Vestfalya eyalet teşkilatı Başkanı Christian Lindner’in aday olduğunu belirten Rösler, şimdilik çalışma yükünün eyalet teşkilatlarında olacağını kaydetti. FDP genel seçimde aldığı yüzde 4.8 oy oranıyla yüzde 5’lik seçim barajına takılmış ve tarihinde ilk kez Federal Meclis’e girememişti. FDP geçen seçimlerde Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle liderliğinde yüzde 15 oy almıştı.

Radikal