AKP’ye tepkili gençler politikleşiyor

0
215
AKP’ye tepkili gençler politikleşiyor

NBC News tarafından yayımlanan, dünya gençliğine ilişkin bir dizide Türkiye’de laik duyarlılığı olan gençlerin AKP'nin politikaları nedeniyle kendilerini “marjinalleştirilmiş” hissettikleri saptamasına yer verildi. Haziran ayında başlayan Gezi direnişinden sonra gençlerin “daha politize” olduğu savunulurken gençlerin tutumunda “İslamcı etki korkusunun" rol oynadığı, “laik gençlerin marjinalleştirilmiş hissettikleri” görüşü dile getirildi. ABD’nin önde gelen TV gruplarından NBC’nin haber kanali NBC News, dünyanın çeşitli yerlerinde ergenlik çağına gelen gençlerin meydan okuyan küresel ekonomiye geçişinde nasıl baş ettiklerinin incelendiği bir dizinin kapsamında Türkiye’deki gençlerin üzerinde durulduğu bir bölümü de yayınladı.

İSLAMCILIĞA TEPKİ
“Türkiye’nin gençleri, İslami etki korkusu nedeniyle politize oluyor” görüşünün dile getirildiği programda öne çıkan dikkat çekici tespitlerden bir tanesi ise şöyle: “Türkiye’de genç insanlar, yaz aylarında ülkeyi sarsan hükümet karşıtı kitlesel protestolardan sonra daha politize oldu. Genç birçok Türk vatandaşının, önemli üniversitelere giriş sınavlarında İslamcı öğrencilerin avantajlı oldukları inancının sokaklara dökülmelerine neden oluyor.”
***
Çözüm Süreci tehlikeye girdi
AKP'nin “demokrasi paketi”nin içeriğine ilişkin tartışmalar sürerken paketin 17 Eylül’de açıklanması beklentisi dış basına da yansıdı. Amerika’nın Sesi, “demokrasi paketi” için “İçeriğinin ne denli önemli olduğu aşikar” değerlendirmesinde bulundu. Amerika’nın Sesi tarafından yapılan haberde AKP'nin Kürt meselesindeki tavrı nedeniyle Çözüm Süreci'nin akıbetinin tartışıldığına dikkat çekildi. AKP'nin açıklayacağını duyurduğu “demokrasi paketi” için “İçeriğinin ne denli önemli olduğu aşikar” dedi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “demokrasi paketi”ni eski başbakanlardan Adnan Menderes’in idamının 52. yıldönümünde kamuoyuna duyuracağını açıkladığına dikkat çeken Amerika’nın Sesi'nde şu tespitlere yer verildi: “Pakette henüz ne olduğu bilinmiyor. Ancak kulislere yansıyan bilgilere göre, İmralı’da hapis yatan Abdullah Öcalan’ın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yetkililerine sürecin devamından yana olduğunu bildirdiği aktarılıyor.”

'EYLÜL SICAK GEÇEBİLİR'
Diyarbakır’da konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Hükümetin güçlü bir demokrasi paketi açıklamaması halinde halk desteğinin biteceği” yönündeki sözlerine de yer verildiği haberde Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün “Anadilde eğitim için bir hafta okul boykotunu” destekledikleri, seçim barajının kaldırılması gerektiği açıklamaları yansıtıldıktan sonra PKK’nİn Gezi eylemlerine ilişkin yaklaşımı üzerinde de duruldu. PKK lideri Cemil Bayık’ın “Gezi sürecinde yanlış yaptık” şeklindeki açıklamasının da “sonbaharın sıcak geçme ihtimalini de beraberinde getirdiğini” düşünen Amerika’nın Sesi, Bayık’ın “Gezi eylemleri demokratik siyasetin önünü açan eylemlerdir, dolayısıyla çözüm sürecine hizmet etmektedir” şeklindeki sözlerinin de “örgütün yandaşlarını da sokağa dökebileceği” şeklinde yorumlandığını kaydetti.

Kaynak: BirGün