Akansoy: “Türkiye de Bizi Hazmedecek”

0
174
Akansoy:

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, GENÇTV'de Günün Getirdikleri programına katılarak Aysu Basri Akter'in sorularını yanıtladı.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs ilişkilerinin yeniden tanımlanması gerektiğini yineleyen Akansoy, "bu ilişkiler zaman içinde yeniden tanımlanacaktır. Bu kolay bir süreç değildir. Bu Türkiye'nin de alışkın olduğu bir durum değildir. Bugüne kadar Türkiye için çok kolay olan bu ilişkiler artık Türkiye açısından da kolay olmayacaktır. Ama Türkiye de bize alışacak, bizi hazmedecektir" dedi. 

Akansoy, "Geçmişten bugüne sol partiler daha çok enerjilerini Kıbrıs sorununun çözümüne odaklanırken sağ partiler de Türkiye'den gelen her uyarıyı emir telakki etti" dedi.

İlişkilerde bir geçiş süreci yaşandığına işaret eden Akansoy, Türkiye'deki siyasal gelişmelerin seyrine göre, her zaman Kuzey Kıbrıs'a yansımaları olduğunu, bugünkü durumdaki tartışmaların da yine Türkiye'deki siyasal gelişmelerin paralelinde yaşandığına vurgu yaptı.

"TC Yardım heyetini yeniden düzenleyeceğiz" diyen Akansoy, yardım heyeti yerine denetim mekanizması yüksek yeni bir oluşum için çalışacaklarını belirtti.

 

İlahiyat Koleji Yeniden Düzenlenecek

İlahiyat Koleji tartışmalarıyla ilgili olarak ise Akansoy, "İlahiyat Kolejine ihtiyaç olmadığını söyledik. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Sayın Başbakan'ın törende bulunması, tamamen protokol gereğidir." şeklinde konuştu.
Akansoy, Eğitim Bakanı Arabacıoğlu'nun meclis kürsüsünden ilahiyat koleji ile ilgili söylediklerini de tarihi olarak nitelendirdi.

"Biz bunu geldik ve karşımızda bulduk. Ancak önümüzdeki dönemde yeniden düzenlenmesi için çalışacağız" diyen Akansoy, kolejin müfredatı ve eğitim sistemi içine entegrasyonuyla ilgili önümüzdeki süreçte çalışma yapılacağını belirtti.

 

"CTP'de Farklı Görüş ve Gruplar Var"

CTP-BG içinde yaşanan tartışmalara da değinen Akansoy, parti içi tartışmaların olduğunu kabul ederek, "evet partimizde farklı görüşler, tartışmalar ve farklı gruplar vardır. Toplumun beklentilerine daha farklı cevap verilebileceğini düşünenler de vardır. Bu da son derece doğaldır ancak bunun basın önünde yapılmasını doğru bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

"Parti büyüyor, küçükken, %15'lerdeyken, bir partiyi idare etmek kolaydır ama büyüyüp %40'lara dayanan bir partiyi yönetmek de zorlaşır" diyen Akansoy, birbiri ile uyumlu bir uzlaşma kültürü geliştirilebileceğine inandığını söyledi.

 

"Maraş Konuşulabilir Bir Konudur"

Kıbrıs sorununda yaşanan gelişmeleri de değerlendiren CTP-BG Genel sekreteri Akansoy, önümüzdeki dönemin hareketleneceğini öngördüklerini ve yaşanan gelişmelerin de bu doğrultuda seyrettiğini ifade ederek, Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis'in "Kıbrıs Cumhuriyeti miadını doldurmuştur" ve "Federasyon kaçınılmaz bir ulusal çıkardır "açıklamalarının son derece önemli tarihi açıklamalar olduğunu belirterek, bunların artık yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu ve aslında Anastasiadis'in de bu açıklamalarla Kıbrıs sorununda bir çözüm ihtiyacını vurguladığını belirtti.

Yaşanan gelişmelere paralel olarak Kıbrıs Türk tarafının da artık klasik söylemleri bir yana bırakıp daha cesur ve ilerici adımlar atması gerekliliğine de işaret eden Akansoy, "Maraş konusunda da "Maraş konuşulabilir bir konudur. Tabulaştırmamak gerekir" dedi.

İki toplum ilişkilerinin gelişmesi için de çaba harcamaya CTP-BG olarak devam edeceklerini söyleyen Akansoy, gelecek hafta, partinin AKEL ile bir araya geleceğini ve Güney'deki diğer siyasi partilerle de görüşmeye devam edeceklerini belirtti.