Akansoy İlahiyat Eleştirilerini Değerlendirdi: “Sorumluluğu Birlikte Almalıyız”

0
154
Akansoy İlahiyat Eleştirilerini Değerlendirdi:

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, İlahiyat Koleji'ni ve Başbakan'ın törene katılışıyla ilgili eleştirileri GAZETE360'a değerlendirdi.

 

"İlahiyatın Öğretmen Atamaları Sendikaların Onayıyla Yapıldı"

Akansoy, ilahiyat kolejinin ihtiyaç duyduğu 42 öğretmenden 34'ünün nakillerinin öğretmen sendikalarının onayıyla yapıldığını vurgulayarak, "eğer toplumun hassasiyetleri varsa bu hassasiyetin sorumluluğunu hep birlikte almamız gerekir. İlahiyat Koleji'ne öğretmenlerin nakilleri Haziran ayında ilgili sendikaların bizzat onayıyla gerçekleştirildi" dedi.

Akansoy, "geniş bakmak, gri alanlarda mücadele verildiğini görmek lazım. Sistemin değiştirilmesi için el birliği yapmak lazım" diyerek, sosyal medyada gönderme yapılan geçmiş açıklamalarının da aynen bugün de geçerli olduğuna işaret etti.

CTP'nin muhalefet döneminde ilahiyat koleji ile ilgili görüş ve eleştirilerinin halen geçerliliğini koruduğunu ifade eden CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, "açıklıkla bilinmesini isterim ki, modern çağdaş eğitim sistemi yanında, Kıbrıs Türk toplumunun kimliği ve geleneksel yapısı bizim için her şeyin üstündedir" ifadelerini kullanadı.

 

Bütün İnançlara Eğitim İmkanı Hedefimizdedir

Hükümet programına göre önümüzdeki süreçte farklı din ve inanca sahip öğrencilerin de tercih etmeleri halinde, bu alanda eğitimin verilmesinin hedeflendiğini ifade eden Akansoy, bunun çağdaş, tüm dini inançlara saygılı ve eşit duruş hedeflerinin bir parçası olduğunu söyledi.

Akansoy, "İlahiyat Koleji'nin eğitim sisteminin çok ciddi sıkıntıları, ekonomik ihtiyaç ve sorunlarının olduğu, kamu eğitiminin yara aldığı bir dönemde, eğitimin bu yönde bir açılışla gündeme gelmesi, hazin bir durumdur" dedi.

 

"Başbakan'ın Törene Katılması Protokol Gereği"

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun bu açılışa katılması ve konuşmasının tamamen resmi protokol gereği olduğuna işaret eden Akansoy, Sayın Başbakan zaten konuşmasında çağdaş eğitim sistemine vurgu yapması da bu anlamda çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

"CTP Kıbrıs Türk toplumunun kendi kendini yöneteceği bir sistemin kurulması için çalışacaktır. Bu hedef çerçevesinde de bir hükümet programı hazırlamıştır. Yasal, anayasal düzenlemelerle, ekonomik olarak da kendi kendine yeten bir sistem geliştirmeyi ve bu 2 bacağı güçlü siyaseti hayata geçirmeyi hedeflemektedir.Ve buna Kıbrıs sorununun çözümünü de katmaktadır" şeklinde konuşan Akansoy, bu mücadelenin kolay olmadığını söyledi.

"Bu tabii ki, kolay değil. Kendi içinde zorlukları olan bir süreçtir. Sadece siyah ve beyaz değil, gri alanlarda da mücadele etmeyi gerektiren bir şeydir" diyen Akansoy, bu süreç çok zorlu ama başarılmaması için bir sebep yok" şeklinde konuşarak, CTP'ye yönelik eleştirileri doğal karşıladığını bunun bir sebebinin de CTP'nin hem hükümete gelerek bir iktidar, hem de sisteme muhalif olmasından dolayı durumunun farklı olduğuna işaret etti.