ABD krizi: Obama Asya turunu iptal etti

0
257
ABD krizi: Obama Asya turunu iptal etti

Obama, Asya turu sırasında Endonezya'da düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısına da katılacaktı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "bazı kamu hizmetlerinin askıya alınması yüzünden dış gezileri düzenlemenin güçleştiği" kaydedildi.

Kongre'nin iki kanadı yeni bütçe üzerinde uzlaşma sağlayamayınca Beyaz Saray gerekli olmayan faaliyetleri askıya almıştı.

Endonezya Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler sözcüsü Teuku Faizasyah, BBC'ye yaptığı açıklamada, Barack Obama'nın bu sabah Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyon'yu arayarak geziyi iptal etmek zorunda kaldığı için özür dilediğini belirtti.

Sözcü, gezinin yeni bir tarihe aktarılmadığını kaydetti.

APEC toplantısına ve Brunei'daki Doğu Asya doruğuna ABD adına Başkan Obama yerine, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin katılacağı kaydedildi.

Açıklamada, "Aslında tamamiyle önlenebilecekken, bu askıya alma yüzünden dünyanın gelişen en büyük bölgesi olan bu kıtada ABD ihracatları artırma, Amerika'nın liderliğini ve çıkarlarını geliştirerek yeni iş alanları yaratma olanaklarımızı engellemektedir." dedi.