ABD Kepenk İndirmek Üzere

0
232
ABD Kepenk İndirmek Üzere

Muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunluğu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada sağlık reformu yasası için ayrılan bütçe geri çekildi.

Bu nedenle, zaruri olmayan tüm devlet hizmetlerinin durması ihtimali biraz daha arttı.

Şimdi Beyaz Saray'ın ABD mali yılının yarın gece yarısı sona ermesine dek sağlık yasası bütçesi konusunda uzlaşma bulması gerekiyor.

Aksi takdirde, zaruri olmayan devlet hizmetleri duracak, kamu çalışanları ya ücretsiz izine çıkartılacak ya da maaş almadan çalışmak zorunda kalacaklar.

Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada sağlık reformu için ayrılan bütçenin bulunmadığı bir Senato bütçesi kabul edildi.

Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Partili Senatör Harry Reid, Demokratların hâkimiyetindeki Senato'nun bütçenin bu halini reddedeceğini vurguladı.

Ancak Senato yarın öğleden sonraya kadar toplanmayacak. Bu nedenle yeni bir uzlaşma için sadece saatler kalmış olacak.

 

'Başladığımız noktadayız'

Senatör Reid yayımladığı yazılı açıklamada, 'haftalar süren yararsız siyasi oyunlardan sonra, yine başladığımız noktadayız' dedi.

Ülkede bu gibi bir durum en son 1995'te yaşandı. Carter ve Reagan iktidarları döneminde ise devlet kurumları 10 kez faaliyetlerini askıya almak zorunda kaldı.

1870'de geçirilen bir yasaya göre bütçe onaylanmamışsa, olağanüstü bir hal olmadığı sürece, federal hükümet faaliyetlerini sürdüremiyor.

1 Ekim'de ABD'de federal yönetimin faaliyetleri durursa, 2,1 milyon kamu çalışanının üçte biri iş bırakmak zorunda kalacak.

Ulusal güvenlik, hava trafiği, yataklı hasta bakamı, acil servis, afet yardımı ve elektrik gibi hizmetler ise bu kapsamın dışında görülüyor.

17 yıldır ilk kez yaşanması muhtemel bu durum Obama yönetiminin önündeki iki mali krizden biri.

Kongre borçlanma tavanını arttırma konusunda uzlaşamazsa, 17 Ekim'de de ABD Hazine Bakanlığı'nın borç çevirmek için borç alma yetkisi sona erecek.

BBCTürkçe