23.Devlet Fotoğraf Yarışmasına eser kabulü başladı

0
157
23.Devlet Fotoğraf Yarışmasına eser kabulü başladı

Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, ülkede fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını ve Kıbrıs Türk fotoğraf sanatının gelişmesini sağlamak amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlediği Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’ne eser kabul etmeye başladı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Atatürk Kültür Merkezi’ne yapılacak eser teslimi için son tarihi 8 Kasım olarak belirleyen Kültür Dairesi, 23. Devlet Fotoğraf Yarışması ve Sergisi’nin katılım kural ve şartlarını belirleyen şartnamenin Daire’den ve Atatürk Kültür Merkezi’nden temin edilebileceğini de açıkladı.

Konusu serbest bırakılan yarışmaya 17 yaşını dolduran tüm KKTC vatandaşları katılabilecek. Yarışmaya gönderilecek fotoğrafların siyah-beyaz ya da renkli olabileceği gibi fotoğrafların kısa kenarının en az 18 cm olması gerekiyor.

Eserlerin sergilenmeye hazır biçimde çerçeveli olarak kabul edileceği yarışmaya, yurt içinde düzenlenmiş sergilere katılan fotoğraflar kabul edilmeyecek.

Şartnamede belirtilen katılım koşulları kapsamında yarışmaya katılacakların en az 3, en fazla da 7 eser gönderebilecek.

Yarışmaya başvuracak her sanatçı, eserlerinin yüksek çözünürlükte çekilmiş fotoğraflarıyla, A4 sayfasının yarısını geçmeyen, tarih ve olay esasına dayanan özgeçmişinin kaydedildiği CD’yi de eserlerle birlikte teslim etmesi gerekiyor. CD’nin getirilmemesi halinde eserler teslim alınmayacak.

Eserlerin hiçbir yerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir yazı veya işaret bulunmaması gerekirken, şartnamede, eserlerin arka yüzüne iliştirilecek etikette, yedi rakamdan oluşan bir rumuz ile varsa eserin ismi ve satış fiyatının yazılması da talep ediliyor. Ayrıca katılımcıların gönderecekleri tüm eserlerde aynı rumuzu kullanmaları da gerekiyor.

TESLİMLER AKM’YE

Başvurular için, sanatçının adının, soyadının, ev, işyeri, cep telefon numaralarının ve KKTC kimlik kartı fotokopisinin yer alacağı kapalı zarfın üzerine belirlenen rumuzun yazılarak Atatürk Kültür Merkezi’ne “Alındı Belgesi” karşılığında teslim edilmesi gerekiyor. 

BAŞARI ÖDÜLÜ 2 BİN TL

Önümüzdeki günlerde belirlenecek seçici kurul üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, sergilenmeye değer bulunacak eserler içerisinden seçilecek üç esere, derecelendirme yapılmaksızın verilecek ‘Başarı Ödülü’ 2 bin TL olarak açıklandı.

Seçici kurulun sergilenmeye değer bulacağı eserler 16-27 Aralık tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda sergilenecek.