19 Temmuz davası pankartlı açıklamayla başladı

0
176
19 Temmuz davası pankartlı açıklamayla başladı

Polis Hırsızlık Yapıyor, Başsavcılık Emirle Hareket Ediyor

Dava öncesi ise YKP pankartlı bir basın açıklaması gerçekleştirildi. YKP Yürütme Sekreteri Murat Kanatlı’nın gerçekleştirdiği basın açıklamasında farklı noktalara dikkat çekildi.

Açıklamada polisin keyfi tutuklamalar yaptığı ve başıbozuk davrandığı, çok sayıda kişinin ve örgütün bu uygulamalardan rahatsız olduğu vurgulandı. YKP yürütme kurulu üyelerinin de çeşitli siyasi davalarda yargılanmalarının sürdüğüne dikkat çekildi. Polisin bu davaları açmayı başlı başına bir ceza haline getirmeye çalıştığı da açıklamada yer aldı.

Savcılığın ise ise sokak ortasında yumruklanan kişiler aleyhine davalar açtığı vurgulandı. Bu davada yargılanın ise 6 sanık / eylemcinin değil, eylem yapma özgürlüğümüz olduğu ifade edildi.

Polisin eylemler esnasında iddia ettiği gibi pankartlara ulaşmak gibi bir derdi olmadığı. İddia ettiği gibi eylemde açılan pankarta da el konulmadığı, o gün açılan pankartın bugünkü eylemde de kullanıldı açıklama sırasında açılan pankartla gösterildi. Bu pankartın farklı tarihlerde de kullanılmış olduğu ve her hangi bir müdahale olmadığı vurgulanark, polisin keyfi hareketlerine dikkat çekildi.

Polisin eylemcilere ait pankartları almaya yönelik tavrının hukuksal olarak çalma eylemi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bunun adının da hırsızlık olduğu vurgulandı.

Açıklamanın sonunda ise YKP savcılığa siyasi davalara ve yargısız infaza ortak olmama çağrısında bulundu.

Yeniden Erteleme

Yargıç Hale Ahmetraşit huzurunda gerçekleşen duruşma sonucu ise yeniden erteleme kararı verildi. Savcılığın sanık eylemcilere karşı bir polis tanığı daha dinlendi.

Tanık olarak dinlenen polis memuru Şerif Avcı 3 farklı sanık aleyhinde görgü tanıklığı yaptı. Bir sanığın tutuklanmasında bulunduğu, diğer iki sanığı ise su şişesi ve tahta parçası atarken gördüğünü iddia eden Avcı’nın, sanıkların isimlerini önündeki kağıttan okuması, duruşma esnasında eylemcilere bakmaktan kaçınması ve tedirginliği dikkat çekti.

Avcı’nın dinlenmesinin ardından ise savcılığın başka hiçbir tanığının hazır etmemiş olması dolayısı ile erteleme kararı verildi. Davanın görüşülmesine 26 Eylül tarihinde devam edilecek.

yargılanıyoruz.org