YDÜ’ye hayvan deneyi tepkisi

0
290

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, hayvanların deneylerde kullanılmasının Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırı olduğunu belirterek, hayvan deneylerinin yapılacağını açıklayan Yakın Doğu Üniversitesi’ni eleştirdi.

Hayvan haklarına duyarlı örgüt ve hayvan hakları aktivistlerinden oluşan Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, YDÜ’nün söz konusu deneyler için yasal izni bulunmadığı ileri sürülerek, neden denetim ve yaptırım uygulanmadığı  soruldu.

Pek çok gelişmiş Avrupa ülkesinde hayvan deneylerinin yasaklanma yoluna gidildiği veya pratikte yaptırılmadığı kaydedilen açıklamada,”Hayvan deneylerinden beklenen sonuçların alınabileceği, daha çağdaş ve insanlığın gelişimi için daha verimli (in vitro hücre kültürü ve bilgisayar simülasyonu gibi) bilimsel yöntemler de mevcuttur” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yakın Doğu Üniversitesi’nin Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu’nu hayata geçirmesinin ve hayvan deneylerinin yapılacağını açıklamasının üstüne Hayvan Refahı Yasası’na göre deneylere izin verilmesinden sorumlu olan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na deneylerin yasal olup olmadığı hakkında bilgi edinme dilekçesi verdik.

Bakanlıktan aldığımız yazılı yanıtta ‘hiç bir kurum ve/veya şahıs ile ilgili daha önce bakanlığımıza herhangi bir görüş verilmemiş olup, yetkilerimiz dışında da herhangi bir ruhsatlandırma ve/veya izinlendirme yapılmamıştır’ deniliyor. Buna rağmen, Yakın Doğu Üniversitesi’nde, 24-25 Kasım tarihlerinde, Uygulamalı Deney Hayvanları Kursu verilmeye hazırlanılıyor”