Yaşasın Ambargo!

0
138

“ABD hükümeti kepenk kapattı” başlıklı haberler ajanslara düşünce, ilk anda kimse dikkate almadı galiba. İnanılır gibi değildi çünkü…  Şaka gibi… İşin ciddiyeti; haberlerin altındaki güçlü mesaj ancak saatler sonra algılandı.

“Hükümet kepenk kapattı” başlığı, habercinin müthiş yaratıcılığı olsa da, işin aslı ortaya çıktıkça “neler oluyor” diye algılamaya çalıştık.

“Olmaz, olamaz” dediğimiz ne varsa oluyor, sanki dünyanın tepesi çöküyor !

Yunanistan batıyor mesela; battıktan sonra Kuzey Kıbrıs’tan beter, üretmeden tüketen bir toplum olduğunu öğreniyoruz.  300 kişilik köyün 200’ünün devletten “körlük” maaşı aldığını, bunların gerçek olup olmadığının ancak devlet battıktan sonra araştırılmaya başlandığını ve gerçek rakamın 20 olduğunu öğreniyoruz…

Dünyanın en iyi ekonomisi, Avrupa’nın “şımarık çocuğu” Güney Kıbrıs, Yunanistan bağlantılı mali kriz kaynaklı olsa da tepeteklak gidiyor, insanlar bir anda yoksullaşıyor.

İspanya’dan İtalya’ya güçlü diye bilinen Avrupa ülkeleri çöküşe geçiyor. Neredeyse her 2 kişiden birinin işsiz kalma faciası, modern dünyanın gündemine oturuyor.

Ve son olarak dünya lideri ABD’de hükümet, bütçenin kongreden onay almaması üzerine  “kepenk kapatıyor”.

Hayat duruyor…

Dünyada bu altüstlük yaşanırken Kuzey Kıbrıs’ta bir yandan “şükür halimize” veya “ABD’de bile…” ; diğer yandan “biz daha beter ama…” sesleri birbirine karışıyor.

Şükretmek mi, kıyas yapmak mı garip tartışılır ama galiba sistemsizlik, kuralsızlık, hukuka ve kitaba dayanmayan yapı “ayakta” durmamızın tek nedeni.

Sosyal medyadaki ironik bir yorumda ifade edildiği gibi “yaşasın ambargo…” !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here