Vargın VARER Yazdı: Bir Garip Bütçe

0
188
Vargın VARER Yazdı: Bir Garip Bütçe

 

Geçen hafta Maliye Bakanı Birikim Özgür’ün önce yerel bir gazetedeki söyleşisini okudum, sonra ise bir radyo programında dinledim. Söyledikleri ile ilgili beğenip beğenmediklerimi de bir yazıda değerlendirmek için not aldım.

Birikim Özgür, maliye konularına oldukça hakim birisi olduğunu söyleşilerde ortaya koyuyor. Nereye gidilmesi gerektiğini, nelerin yapılacağını paylaşıyor. Ancak, gidilecek yolda hangi politikaların uygulanacağı konusunda muhtemelen halen çalıştıklarından fazla ipucu vermiyor.

KKTC ekonomisinin belirli bir hızın üzerinde büyümesi gerektiğini kavramış. Bu doğrultuda üç yıllık programda %5 yıllık büyüme hızının hedef alınacağını vurguluyor. Bu hususun, ilk kez bir hükümet yetkilisince dile getirilmesini olumlu bir başlangıç olarak değerlendirmeli. Ayrıca, sadece büyüme hızından bahsetmekle kalmayıp, bunu yatırımları artırarak sağlanacağını söylenmiş olmasını da not etmek gerekir.

Sayın Bakan, 2016 için kamu yatırımlarının %5 (GSYİH payı) olacağını söylüyor. Bunu söylerken  kaynağını da veriyor. Bu konuda eleştirilecek iki husus söz konusu.

Yazının devamı için TIKLAYIN