Türkiye Der Spigel Muhabirini Sınır Dışı Etti

Türkiye Der Spigel Muhabirini Sınır Dışı Etti
Haber İçi Üst 745×140

Der Spiegel'in son sayısında yer alan habere göre Spyra, 28 Mart tarihinde Türkiye'ye girmek istediği halde "IŞİD"ci olduğu iddiaları dolayısıyla sınır dışı edilerek Almanya'ya geri gönderildi. Der Spiegel'de yaşadıklarını 'Bir sınır dışının protokolü' başlığı altında kaleme alan Spyra, Türkiye'ye çok defa gidip gelmesine rağmen ilk defa kapıdan geri gönderildiğini belirtti.

TÜRK YETKİLİLER İKNA OLMADI

Düsseldorf'a geri döndükten sonra Alman Federal Polisi tarafından sorguya çekilen Spyra, Türk yetkililerin kendisini "IŞİD"ci olduğu gerekçesiyle kapı dışarı ettiğini"vurguladı.

Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra kenara çekildiğini, üzerinin arandığını ve gözaltına alındığını anlatan Alman foto muhabiri, Almanya Büyükelçiliği'nin açıklamasına rağmen Türk yetkililerin ikna olmadığını aktardı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir geceyi sınır dışı edilenlerin olduğu bölümde geçiren Alman gazeteci, aynı gece Almanya Büyükelçiliği'nin Türk makamlarına protesto yollamasının da bir işe yaramadığını belirtti.

Geçen sonbaharda da Diyarbakır'da 6-7-8 Ekim gösterilerini izleyen üç Alman fotoğrafçı, basın mensubu olduklarını beyan etmelerine rağmen, ajanlık suçlamasıyla gözaltına alınmış, iki gün gözaltında tutulduktan sonra da Almanya'ya dönmeleri yönünde uyarılmıştı.

Der Spiegel Türkiye temsilcisi Hasnain Kazim, hükümete yakın sosyal medya hesapları üzerinden ölüm tehditlerine maruz kalmıştı.

 

Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140