Trump: Brunson Beyaz Saray’ı ziyaret edebilir, anlaşma iddiası doğru değil

0
68

Cuma akşamı askeri uçakla Türkiye’den ayrılan Brunson, önce sağlık kontrolleri için Almanya’nın Ramstein kentine getirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Brunson’ın bugün Oval Ofisi ziyaret edebileceğini söyledi.

Trump, Brunson’ın bırakılması için Türkiye ile ABD arasında bir anlaşma yapıldığı iddialarını ise yalanladı.

TrumpTelif hakkıREUTERS
Image captionTrump, Brunson için “Çok acı çekti ancak birçok insana minnettarız” diye konuştu.

Ohio’da gazetecilere konuşan Trump “Hiçbir şekilde yapılan bir anlaşma yok ama onun sağlıklı bir şekilde aramıza katılıyor olmasından mutluyum” ifadelerini kullandı.

ABD’li NBC News televizyonu Brunson’ın serbest bırakılması karşılığında bazı ekonomik yaptırımların rahatlatılması konusunda Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlandığını iddia etmiş, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise böyle bir anlaşmadan haberleri olmadığını söylemişti.

Pompeo: Tutuklu diğer ABD vatandaşlarının da kısa sürede bırakılacağını umuyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Türk hükümetinin diğer ABD vatandaşları ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın oradaki çalışanlarını da hızla serbest bırakacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters’a konuşan Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis ise, Brunson’ın serbest bırakılmasında Trump ve Pompeo’nun ortak çabalarının etkili olduğunu söyledi. Tillis, ikilinin Türkiye ile “olumlu ilişkilere geri dönme” çabasında olduğunu da sözlerine ekledi.

AKP Sözcüsü: Dayatmalarla karar alınsaydı, Türkiye’ye ekonomik saldırılar yapıldığı zaman alınırdı

Brunson’ın serbest bırakılması sonrası Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı yazılı açıklamada “Trump’a hatırlatmak isteriz ki, Türk mahkemeleri bağımsızdır” dendi.

Cumartesi günü AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise kararın “dayatmalarla alındığı” iddiasını reddetti.

“Dayatmalarla karar alınsaydı, Türkiye’ye ekonomik saldırılar yapıldığı zaman karar alınırdı” diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunun unutulmaması gerekir: Amerikan yönetimi şimdiye kadar hukuk kurallarına, demokratik dillere uymayan yanlış bir tavır ortaya koymuştur. Türkiye hiçbir taviz vermemiştir.”