Şiddetli yağmur ve dolu etkili oldu

0
67

Sonbahar’ın ilk yağmuru Lefkoşa’ya etkili geldi. Lefkoşa’da sağanak  ve şiddetli dolu yağışı su baskınlarına neden oldu. Başkente zaman zaman leblebi büyüklüğünde dolu yağarken, düşen yıldırımlar ve gök gürlemelerinin ardından yaklaşık 14.00’te başlayan yağış, yaklaşık bir saat sürdü.

Birçok vatandaş yağmuru video kaydına alarak “sonbahar geldi, yağmuru özlemiştik” yorumlarıyla sosyal medya üzerinden paylaştı. Yağmurun ülkenin bazı diğer bölgelerinde de etkili olduğu belirtildi.

Meteoroloji Dairesi yağmurla ilgili tahminlerinde yanılmadı. Aynı tahminlere göre yarın ve salı günü de sağanak ihtimali var.

Bu arada Polis Basın Subaylığı, aniden etkili olan yağışlar sonucu Lefkoşa’da bazı ev ve iş yerlerini su bastığını açıkladı. Açıklamaya göre, organize sanayi bölgesinde ilk tespitlere göre iki iş yerine ait depo ile Lefkoşa’da eski Peyak arkasındaki belediye evlerini su bastı.  Surlar içindeyse bir elektrik direği devrildi. İtfaiye ekipleri müdahale etti.

Lefkoşa’da Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi ile Girne Kapısı arasında kalan ve su birikintisi nedeniyle yol bir süre trafiğe kapatıldı.

YÜKSEK GERİLİM HATTI DÜŞTÜ TRAFİK DURDU

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Ercan Yonca Kavşağı-Ercan Havaalanı yolu üzerine düşen yüksek gerilim hattı trafiğin bir süre durmasına neden oldu.

Gerilim hattının düşmesi sonucu bir kaza veya yaralanma olmadı ancak Ercan yönüne trafik durdu, yol içerisinde uzun bir kuyruk oluştu.

Polisin olay yerine gelmesiyle Lefkoşa yönüne giden çift şeritli yol, polis kontrolünde tek şeride düşürülerek Ercan’a hem geliş hem de gidiş sağlandı.