Sandıklarda son durum

0
240

Türkiye, 31 Mart günü mahali yönetimleri belirlemek için sandık başına gitti. 57 milyon 93 bin 985 seçmenin bulunduğu Türkiye’de oy verme işlemi sabah 07:00’de başladı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da saat 16:00’da, ülkenin diğer yerlerinde ise saat 17:00’de sona erdi.

T24’ün haberine göre, İzmir’de sürpriz beklemeyen CHP’nin adayı Tunç Soyer, yarışı ilk andan itibaren önde götürürken; Ankara’da da Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş galibiyetini ilan etti. Saatlerin ilerlemesiyle birlikte İstanbul’da da Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkı 4 binin altına indi.

İstanbul’da İmamoğlu ile Yıldırım arasında oy farkının 5 binin altına inmesinin ardından AA’dan gelen veri akışı yaklaşık 3 saat durdu.

Cumhur İttifakı’nın kazananı MHP

AA’dan gelen son veriler ışığında kesin olmayan sonuçlara göre; 2014’te 21’i büyükşehir olmak üzere toplam 53 ilde ipi göğüsleyen AKP 31 Mart yerel seçimlerinde 40 ilde yönetimi aldı. AKP ile MHP yerel seçime birçok ilde Cumhur İttifakı olarak girse de; Kütahya, Çankırı, Kastamonu, Amasya, Bayburt, Erzincan ve Karaman’da her iki parti de kendi adaylarıyla yarışa girdi. Bu kentlerde MHP adayları kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’ya varmasının ardından gece 01:00 sıralarında AKP Genel Merkezi’nin önünde geleneksel balkon konuşmasını gerçekleştirdi. Erdoğan, “Bakıyorsunuz ilçelerin çoğu Cumhur İttifakı’nda. İstanbulda mevcut ilçe sayısından daha fazlası Cumhur İttifakı’nda veya başa baş. Halkımız, büyükşehiri belediye başkanı olarak verse dahi ilçeleri belediye başkanı olarak vermiş” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) internet sitesine gece yarısından sonra bir süre ulaşılamadı. Siteye girenler, “Sisteme yoğunluk sebebiyle geçici bir süre erişim sağlanamamaktadır. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyiniz” uyarısıyla karşılaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşmasının ardından Anadolu Ajansı’ndan gelen bildirimde sisteme sahadan veri akışı gerçekleşmediği belirtilerek, “Sahadan veya YSK’den veriler ulaştığında sonuçların aktarımı sürecektir” denildi. AA, yaklaşık 3 saatlik aranın ardından veri akışına yeniden başladı.

3 ilde geçersiz oylar yeniden incelenecek

Anadolu Ajansı, saat 03:20 sıralarında yaptığı duyuruda İstanbul, Ankara ve Iğdır’da geçersiz olarak kayıtlara giren oyların yeniden inceleneceğini kaydetti.

Sandıkların yüzde 99’unun açılmasının ardından resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye genelinde belediye başkanlığı için kullanılan oylara bakıldığında

AKP yüzde 44.42
CHP yüzde 30.07
İyi Parti yüzde 7.46
MHP yüzde 7.25
HDP yüzde 4.22
Saadet Partisi yüzde 2.68 oy oranına ulaştı.

*İl ve ilçe meclisleri için kullanılan oylara bakıldığında

AKP yüzde 41.73
MHP yüzde 18.73
CHP yüzde 17.43
İyi Parti yüzde 8.15
HDP yüzde 7.88
Saadet Partisi yüzde 2.43 oy oranına ulaştı.

Seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, pek çok il değiştirdi. İlk kez ittifaklarla gidilen yerel seçimin kazananı MHP oldu. İyi Parti ise ittifak kurduğu iller dahil hiçbir ilde sandıktan birinci çıkamadı.  Kayyım atanan  Şırnak, Ağrı ve Bitlis, HDP’den AKP’ye geçti. CHP ise ittifaklar sayesinde Orta Anadolu’da seçim kazandı. Türkiye genelinde toplam 25 il el değiştirdi.

Kırklareli’nde CHP’nin 31 Mart için aday göstermediği ve seçimlere bağımsız aday olarak giren eski Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Türkiye genelinde il kazanan tek bağımsız aday oldu.  Sandıkların yüzde 99.41’inin açıldığı Kırklareli’nde, Kesimoğlu oyların yüzde 37.53’ünü aldı.