Samsung yeni bir rekora koşuyor

0
116
Samsung yeni bir rekora koşuyor

Samsung bu yıl da gelir rekoru kırmaya hazırlanıyor.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung ilk hesaplamalara göre üçüncü çeyrekteki faaliyet karının 6,9 milyar euro olacağını açıkladı.

Akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde geçtiğimiz yıl karlılığını arttırmayı başaran şirketin mobil ürün satışları gerilemeye başlamıştı. Bu noktada ise mikroçip bölümü grubun imdadına yetişti. Arz tarafındaki sıkıntılar nedeniyle dünyanın en büyük çip üreticisi şu anda neredeyse rakipsiz durumda.

Mobil teknolojiler kısmında Samsung’un en büyük rakibi Apple ise geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürdüğü yeni akıllı telefonuyla üçüncü çeyrekte oldukça başarılı bir performans ortaya koymuş gibi görünüyor. Bunun Amerikalı şirketin finansal sonuçlarına yansımasını iki hafta sonra açıklayacağı yıllık raporunda göreceğiz.

Teknoloji pazarında kazananlar kadar kaybedenler de var.

Birkaç yıl öncesine kadar zirveyi zorlayacak firmalar arasında gösterilen HTC’nin üçüncü çeyrekte geliri üçte bir oranında gerilerken ilk defa zarar ettiğini açıkladı. 87 milyon euroluk zarar sonrasında bağımsızlığını korumak için büyük mücadele veren Tayvanlı şirketi bir ortaklığa girme ihtimali de yükselmiş oldu.

 

euronews