Rum sözcü “Akıncı ile buluşma arzusu hala geçerli”

0
94

Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in New York’ta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla yaptıkları telefon görüşmesinde dile getirdiği buluşma arzusunun hâlâ geçerli olduğunu yazdı.

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun Rum Radyo Televizyon Kurumu RİK’e yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in New York’ta Akıncı’yla yaptığı görüşmede “İki Kıbrıslı gibi konuşalım” ifadesini kullandığını söylediğini yazdı.

Akıncı’nın resmi bir görüşmeden yana olmaması sebebiyle Anastasiadis’in, bu buluşmanın gerçekleşmesini kolaylaştırmak adına bu ifadeyi kullandığını öne süren gazete, Anastasiadis’in bu hareketiyle, Kıbrıs sorununun çözümü sürecini kurtarmak adına bir köprü oluşturmayı arzuladığını iddia etti.

Anastasiadis’in Pazartesi günü gerçekleştirilecek Başkanlar Konseyi toplantısında da AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun eleştirileri ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun endişelerine, sürecin yeniden başlaması için elinden geleni yaptığı mesajını vereceğini vurgulayan gazete, Prodromu’nun açıklamasının devamında şunları söylediğini aktardı:

“Bazıları ne yaptığımızı ve ne kadar çabaladığımızı sorguluyor. Başkan New York’ta, doğum günü sebebiyle kendisine hem hediye hem de iyi dileklerini gönderen Kıbrıslı Türk liderine teşekkür etmek için Sayın Akıncı’yla telefonda görüştü. Bu fırsatı değerlendirerek de Sayın Akıncı’ya buluşma ve yakından konuşma teklifini iletti. Akıncı müzakerenin başlamasını istemediğini ortaya koyuyor. Umarız karşılık verir.”

Şu ana kadar elle tutulur bir şeyin olmadığını belirten Prodromu, bunca müzakere sonrasında durumun vardığı noktada, iki liderin bir görüşmesinin faydalı olacağı görüşünü ifade etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in durum hakkında bilgi sahibi olmaması ve sadece Lute’un raporunu beklemesinin mümkün olmadığı şeklindeki bir yoruma da yanıt veren Prodromu, BM gibi bir örgütten, prosedürlerin tamamlanmaması gibi bir talepte bulunamayacaklarını ifade etti.

Prodromu şunları söyledi:

“BM Genel Sekreteri, resmin bütününü gördüğü zaman bir sonraki adımları ele alacağımızı söyledi. Bizim arzumuz, bazılarının iddia ettiğinin aksine, Kıbrıs sorununu 50 yıl daha müzakere etmek değil, BM Genel Sekreteri’nin koyduğu istikamet doğrultusunda ilerlemektir. Bu istikamette, karşı tarafın iddia ettiği gibi, sadece Kıbrıslı Türklerin katılımı ve yönetim biçimi yoktur. İşgalin sonlandırılması, asker, garantiler ve her şey vardır. Verimli bir uzlaşı zemini de vardır. İşgalin sona erdirileceğine dair siyasi irade olması durumunda 50 yıla değil, beş yıla bile ihtiyaç yoktur.”

Prodromu açıklamasında Derinya kapısının açılması konusuna da değindi ve “eğer güven inşa edilmesinden ve sivil toplumdan bahsediyorsak, askerlerin gözetiminden bahsedemeyiz” şeklinde konuştu.

Derinya kapısının açılmasına ilişkin anlaşmanın BM ve Teknik Komiteler tarafından çok iyi bilindiğini ifade eden Prodromu, “askeri nöbet kulübesinin taşınması” konusundaki bir soruya ise, “Ayrıntılardan bahsediyoruz ve sorun da işte tam olarak bundadır. Ayrıntılardan kastım, çok basit bir yer değiştirme yapılabilirdi” yanıtını verdi.