Referandum protestoları sürüyor

Referandum protestoları sürüyor
Haber İçi Üst 745×140

Türkiye’deki 16 Nisan anayasa değişikliği referandumunda usulsüzlüklerin yapıldığını iddia eden protestocular, Perşembe akşamı da protesto gösterilerine devam etti.

Protestoların odak noktasında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik karar vardı.

İstanbul’da Beşiktaş ve Kadıköy protestoların ana noktalarıydı.

Kadıköy’de Süreyya operası önünde toplanan protestocular ‘Hayır, Buradayız gitmiyoruz’ ve ‘Hayır, Bitmedi, daha yeni başlıyor’ yazılı dövizler taşıdı.

Beşiktaş Kartal Heykeli önünde bir araya gelen yüzlerce kişi de “Hayır kazandık” pankartı taşıdı.

Protesto

Denizli’de ‘Hayır Daha Bitmedi Platformu’ üyesi yaklaşık 100 kişi, temsili sandığa üzerinde ‘Hayır’ yazılı peçeteler atarak YSK’nın kararını protesto etti.

Doğan Haber Ajansı’na (DHA) göre, eylemciler “YSK halka hesap verecek” ve “Şirinler köyünü Gargamel mi yönetsin” yazılı pankartlar taşıdı.

zonguldak protesto

Polis ekipleri, OHAL süresince protesto eylemlerinin izne tabi olduğunu belirterek, eylemcilere dağılmaları uyarısında bulundu.

15 dakika boyunca tepkilerini dile getiren sloganlar atan grup, bir süre alkışlı protestoda bulunduktan sonra dağıldı.

Zonguldak Demokrasi Platformu’nca düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 150 kişi ise, ‘Biz kazandık, Zonguldak Hayır’ına sahip çıkıyor’ pankartı açtı.

zonguldak protesto

Platform adına açıklama yapan Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, “YSK tarafsızlığını yitirmiş, açıkça yasayı çiğnemiştir. Yasa değişmedikçe hangi gerekçe ile olursa olsun, yasaya aykırı hareket etmek suçtur. YSK mühürsüz zarflardan çıkan oyları iptal etmeli, diğer usulsüzlüklerin gereğini yapmalıdır. Bunca şaibeli durumdan sonra daha fazla gerginliğe ve sorunlara yol açmadan, referandum iptal edilmelidir” dedi.

DHA’nın haberine göre, basın açıklaması sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Kalabalık, bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

Adana’da gençler, Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek protesto gösterisi düzenledi. Mersin’de de protesto gösterisi vardı.

BBC

Facebook Yorumları
0
BeğenBeğen
0
MuhteşemMuhteşem
0
HahahaHahaha
0
İnanılmazİnanılmaz
0
ÜzgünÜzgün
0
KızgınKızgın
Teşekkürler!
Haber İçi Orta 745×140

Benzer yazılar

Haber İçi Alt 745×140