Paris saldırılarının anımsattıkları…

0
172

Geçtiğimiz hafta Paris’te meydana gelen terör saldırılarının yarattığı etki devam etmekte…
Paris saldırıları bizlere dünyanın artık hiçbir yerinin tam anlamıyla güvenli olmadığını anımsattı… Avrupalıların 11 Eylül’ü de Paris saldırıları oldu !

Fransa’nın tarihini, sosyolojik yapısını ve dünya siyasetindeki rolünü de anımsattı bu saldırılar bizlere…

Fransa ve Paris salt renkli, ışıl ışıl sokaklardan ibaret değil… Ne de kulağa hoş gelen Fransızca müziklerden ve dolup taşan kafelerden…

Fransa’nın bir sömürgeci geçmişi var… (hala hazırda neo-kolonial politikaları da devam ettiriyor)…. Bu sömürgeci geçmişle birlikte ortaya çıkan bir göç ve gettolaşma olgusu söz konusu… Bu gettolaşmanın sonucunda da radikal akımlara kapılıp giden gençler… 

Fransa sömürgeci geçmişinden kopamamış bir ülke, ancak iyi kamuflaj yapıyor dersek yalan olmaz…  Örneğin Fransa 14 Afrika ülkesinden her yıl “koloni vergisi” almaktadır. Bu verginin toplamı 500 milyar dolara denk düşmektedir (Bkz. Dünya Bülteni 14 Şubat 2015).  Eski Fransa kolonilerinde ilgili vergiler ödenmediğinde her nasıl oluyorsa darbe oluyor !

Fransa son dönemde gerek Libya gerekse Suriye konularında müdahillik bağlamında ABD’nin dahi önüne çıkmayı başarmış bir ülke!
Fransa’yı yönetenlerin stratejisinin yanlışlığının bedelini maalesef Fransa’daki masum halk ödedi…

Bakın Fransa Devlet Başkanı Hollande’ın 2012’de yaptığı açıklamalardan bir tanesi şöyle : “Suriye, komşuları ve bölgede barış isteyen tüm ülkelerin çıkarı için Esad'ın gitmesi gerekir” Hollande aynı zamanda muhaliflere daha fazla destek verilmesini de vurguladı… (Bkz. Sabah Gazetesi, 6 Temmuz 2012). Geçtiğimiz Eylül ayında BM Genel Kurulunda konuşan Hollande, Suriye’de çatışmanın Esad’ın görevden uzaklaştırılarak son erebileceğini belirtmişti (Radika Gazetesi, 29 Eylül 2015)…. Aynı Hollande Paris’teki saldırıların hemen ardından şu açıklamayı yaptı : “Suriye’de siyasi sorunun çözümünü arıyoruz. Bu sorun (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad değil. Bizim düşmanımız IŞİD” (Sputnik, 16 Kasım 2015).

Her gün yüzlerce insan Irak, Suriye , Nijerya ve Mali gibi ülkelerde terör yüzünden canlarını kaybetmekte… 

Paris’te yaşanan trajedi bizlere de geçmişe ve günümüze dair bir çok şeyi anımsattı ve düşündürdü… Merak ettiğim şu ki, Hollande 3 sene veya 2 ay önce neler dediğini anımsıyor mu?
Batılı devletler, siyasiler ve uluslararası kurumlarıyla (NATO gibi) yaptıklarını anımsayarak, sözde Arap Baharına ilişkin öz eleştiri yapmak durumundadırlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here