Önyargılar Böyle Besleniyor

0
197

İstanbul’da verdiği bir konferansta “Kıbrıs’ta son zamanlarda yaptıkları faaliyetlerle dine karşı önyargıları yıkmaya başladıklarını, bundan sonra yapacakları faaliyetlerle Kıbrıslıları daha da bilinçlendireceklerini” anlatmış  ve İlahiyat Koleji’nin bu konuda sağladığı katkıları rakamlarla dile getirmiş  Talip Atalay. Kıbrıs Türklerinin geleneksel ve tarihi kurumlarından, 1960 Anayasası’nda da yer alması nedeniyle KKTC’nin uluslararası tanınmışlığa sahip birkaç kurumundan biri olan eski adıyla Müftülük, yeni adıyla Din İşleri Dairesi’nin Başkanı.

Yaklaşık iki yıl önce göreve başlamasıyla yaptığımız röportajda  şahsına yönelik önyargılardan rahatsızlığını ifade etmiş, “ithal müftü” nitelemelerine karşı adaya, adalıya yabancı olmadığını anlatmıştı Atalay. Saatler süren röportaj, özet olarak şu ifadelerle konu olmuştu yayınlanan habere:

“… Basına ilk defa özel röportaj verme nedenini yanlış anlaşılma kaygısına ve önyargılara bağlayan  Doç. Dr. Atalay, ‘ithal müftü’  nitelemeleri nedeniyle öncelikle Kıbrıs bağlantısına, Kıbrıs tutkusuna vurgu yaptı. Ve iddiaların aksine AKP’nin değil, Başbakan İrsen Küçük’ün doğrudan önerisiyle bu görevi aldığını anlattı…Anne- babası  daha o 7 yaşındayken Mersin bölgesinden 1975’te  göçmen olarak gelmiş adaya…”
Kıbrıs Türkü’nün “dini değerleri” ile ilgili soruya da şu yanıtı vermişti aynı röportajda:

“… Aile bağları güçlü, hoşgörü sınırları gelişmiş, şiddet eğilimi olmayan, kul hakkı yemeyen  bir toplumda dini değerlerin düşük olduğundan bahsedilemez. Her toplum değerlerini kendi kültürüne göre yaşar. Mısmıl/Musmul, Allaha Şükür, İnşallah gibi farkında olunsun/olunmasın günlük dilde  kullanılan kelimeler de doğal Müslümanlık göstergeleri. Kul hakkı yemeyen, gösteriş için namaz kılandan daha Müslüman…”

********

80’li yaşlardaki annem babamın  bohur almak için seferberlik ilan etmelerini yadırgamıştım geçtiğimiz yıllarda. Şart mıydı yani bir bohur için yarım saatlik mesafede markete gitmek! Meğer şartmış, çünkü kandil gecesi ve mutlaka bohur yakılır… Mali gücü elvermese de mutlaka kurban kesilir, ihtiyaçlı aileler tek tek belirlenerek dağıtılır… Bayram namazı ihmal edilemez,  mezarlık ziyareti için özel hazırlık yapılır…  Sağlık sorunlarına rağmen oruç konusundaki ikazlar bile günah sayılır… Tam da Doç. Dr. Atalay’ın iki yıl önce adada verdiği röportajdaki ifadelerini doğrular nitelikte.  Ama nedense Türkiye’deki konferanslara, İlahiyat kaynaklı olmayan bu kültür değil; “kuran kursları  ile eğitilen Kıbrıslı” konu oluyor.

**********

Anadolu Ajansı kaynaklı habere göre, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen konferansta Kıbrıs Türklerinin dini değerlerini sorgulayan Doç. Dr. Atalay’ın aynı konferansta Kıbrıs Türk halkı ile Türk halkı arasındaki mesafeden ve “yanlış algılardan” bahsetmesi de manidardır…