Meğer Konu Sadece Ercan Değilmiş…İşte Karar!

0
207

Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertığloğlu, Omudsman Emine Dizdarlı'ya tepki göstermeye çalışırken her açıklamasıyla kendini ve hükümeti çok daha zor bir duruma düşürüyor.

Ve konuyla ilgili hala bir açıklama yapmayan Başbakan da Ertuğruloğlu ile aynı duruma düşüyor!

"Ben kimseyi tanımam" dedi, Ertuğruloğlu.

Meclis kürsüsünde bağırırken ve defa defa yaptığı yazılı açıklamalarda birşey söylemezken, bu şirketin Müdürü'nü VİP'ten bakanlık aracıyla aldırdığı ortaya çıktı.

Tam 6 kez… Henüz daha böyle bir anlaşma bile yapılmadan, bir şirketin müdürüne üst düzey ilgi neden gösterildi?

Bu şirketin ortak olarak bulduğu ve aslında işin ehli olarak sunulan APCO isimli şirketin kayıtları neden açık değil?

Bu şirketlerin sermayeleri nasıl 5- 10 bin TL olabiliyor?

"Erdoğan'ın oğlu değil Anastasiadis'in oğlu olsa daha mı muteber olacaktı" derken yüzü kızarmıyor, Sayın Bakan'ın.

Ortadaki skandal, sadece ihalesiz ülkeden de alınabilecek bir hizmet bedelinin ekonomiye kazandırılmak yerine, yurt dışına aktarılması değil. Ki, Ertuğruloğlu ilk açıklamalarında üstüne basa basa, "bu para bizim cebimizden çıkmayacak ama 13. maaşı ödeyemeyen devletin bunu nasıl ödeyeceği soruluyor" gibi softa şaşırtması yapıyordu.

Oysa Ombudsman raporu açık;

Bu paranın açıklıkla ekonomiye kazandırılma şansı varken, neden vergisiz olarak yurt dışına çıkarıldığı soruluyordu.

Ama Emrullah Turanlı "ben ödemem, ödemeyeceğimi de bildirdim, dava hakkım saklıdır" dedikten sonra, Ertuğruloğlu'nun bu açıklamaları da anlamını yitirdi.

Şimdi "evet şartnamade yazmıyor, ama ödemezse kayyum atarız" diyecek kadar kendinden geçmiş durumda.
Bu ayıp şüphesiz ki ilgili bakan olarak, öncelikle Tahsin Ertuğruoğlu'nun ayıbı. Ama hükümet masum mu?

Bu bakanlar kurulu kararının altına imza atan bakanlar masum mu?

Bakın şu ana kadar sadece Ercan skandalını tartıştığımız ilgili bakanlar kurulu kararında daha neler var;

İşte bakanlar kurulu kararı;

KARAR NUMARASI: Ö(K-I)449-2015 ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME HİZMETLERİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI ÇERÇEVESİNDE KKTC VE/VEYA TC’NDEN TEKNİK VE HUKUKİ KONULARDA HİZMET ALIMI (Önerge No:1891/2015) (U.B.) Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında, günümüz teknolojik gelişime paralel olarak hava ulaşımında değişen ihtiyaçların karşılanabilmesi için yeniden yapılandırılması amaçlanan ve işletmesi devredilen Ercan Havaalanı’nın “İşletme Haklarının Devredilmesine İlişkin” İhale Şartnamesi, İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi ile Yönetim ve İşletim Sözleşmesi uyarınca İdare’nin “Kontrollük Hizmetleri”ni İdare’nin yetki vereceği müşavir firma/kuruluşlarla yürütebilmesi ve İdare’nin belirleyeceği esaslar dahilinde kontrol edilerek denetlenebilmesi çerçevesinde hazırlanan, Ercan Havaalanı’nın İşletme Haklarının Devredilmesi Projesi, bunun yanında Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğundaki hizmetlerin geliştirilerek iyileştirilmesini temin edecek KKTC Modern Telekomünikasyon Şebekesi ve Altyapı Geliştirme Projesi, Girne Antik Marina Yerleşke ve Girne Kruvaziyer Gemi İskelesi Projesi ile KKTC Ulusal Havayolu Kurulması Projesi kapsamında, KKTC’nde herhangi bir mali mükellefiyet yaratmaması koşulu ile KKTC ve/veya TC’nden kişi, firma ve/veya kuruluşlardan kontrollük, denetim, hukuki, teknik ve mimari müşavirlik hizmeti alınması amacıyla, Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkili kılınmasına karar verdi. 14.10.2015

Telekomünikasyon Altyapı çalışmasından Girne Antik Liman Kruvaziyer İskelesine kadar yetkilendirilmiş bakanlık.Hizmet alacak.

KTHY batırıldıktan sonra yılan hikayesine dönen yeni kuracağımız ulusal havayolu şirketi de var bu çalışmalarda. Birileri danışmanlık yapacak.

Ama buradaki hizmet alımlarının hiçbirinin devlete mali mükellefiyet yaratmayacağı söyleniyor. Kasadan para çıkmayınca herşey mübah mı oluyor, bu hükümetin gözünde?

Telekomünikasyon ya da liman özelleşti, bizim mi haberimiz yok?

Ulusal Havayolunu ne zaman, nasıl kurup, hangi sermayeyle uçuracağız?

Yoksa bunları da mı Emrullah Turanlı ödeyecek?

Bunlar da benim acemi gazeteci sorularım!