May İngiliz parlamentosunun onayı için Brexit’i yeniden müzakere etmek istiyor

0
213

İngiliz parlamentosu Başbakan Theresa May’in Brexit anlaşmasının reddedilmesinin ardından ülkenin izleyeceği yolu belirleyecek bir dizi oylama yapıyor.

Geçen hafta milletvekillerine yaptığı konuşmada Başbakan May, anlaşmanın en çok tepki çeken unsuru “tedbir maddesini” değiştirmeyi vaadetmişti.

May, dün partisinin milletvekillerinden, bugün parlamentoda yapılacak oylamada “tedbir maddesinin” yerine “alternatif bir mekanizma” konmasını teklif eden değişiklik önergesine destek vermelerini istemişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiliz parlamentosunun onayını alabilmek için ayrıca AB liderlerine Brexit müzakerelerini yeniden açmak istediğini iletti.

Brexit anlaşmasının “tedbir maddesi” İngiltere’nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasına Brexit’i takiben fiziki sınır girmemesini amaçlıyordu.

14 önerge de gündemde

İngiliz parlamentosunda bugün May’in destek çağrısı yaptığı değişiklik önergesinin yanı sıra 14 önerge daha gündeme gelecek. Parlamento Başkanı John Bercow’un hangisinin oylanacağına karar vereceği önergeler Brexit sürecinin bundan sonraki şeklini tayin etmeyi amaçlıyor.